Bog: Dødelig kamp på nørdkultur i den virtuelle verden

Med Ready Player Two, der udkommer sidst i november, følger Ernest Cline op på sin succesbog fra 2011, og der er endnu engang lagt op til gaming og popkultur i rå mængder.

Artikel top billede

I Ernest Clines ungdomsroman Ready Player One måtte den unge gamer Wade Watts gå grumme meget igennem for at vinde det spil, som afdøde spilmilliardær James Halliday havde efterladt i sin virtuelle verden OASIS.

Med sejren vandt Watts kontrollen over Hallidays globale megasucces og nærmest ufattelig rigdom. Og således sluttede Ready Player One, der udkom i 2011.

Men den excentriske übergeek havde efterladt et sidste easter-egg til arvtageren. Denne ekstra gåde vil udløse en teknologisk nyskabelse, der kan vende op og ned på alt og gøre OASIS endnu mere fantastisk og vanedannende.

Sådan starter Ready Player Two, der udkommer 24. november og endnu engang sender hårdt prøvede Wade Watts ud på en kamp mod fuldkommen skruppelløse modstandere.

Fortsætter Ready Player Two i samme stil som sin forgænger, kan man med rimelighed forvente en rasende tour de force gennem alt, der kan kravle og gå af popkultur fra 70’erne og frem.

Har man absolut ingen interesse i klassiske computerspil, tekstadventures og Hollywood-blockbusters – og får man udslæt af rollespil og japansk manga – er der næppe grund til at bruge tid på Ready Player Two.

Er man derimod typen, der kan gennemføre Pac-Man uden sved på panden og med alle liv i behold eller genkalde sig samtlige replikker fra WarGames, så er den et helt hæderligt bud på fornøjelig weekendlæsning.

I øvrigt blev Ready Player One filmatiseret af Steven Spielberg, der – selv om det af en række årsager var nødvendigt at komprimere og omskrive handlingen en hel del – fik et hæderligt resultat ud af anstrengelserne. Hvis Ready Player Two bliver en succes i samme kaliber som sin forgænger, er det ikke helt urimeligt at forvente, at Wade Watts får endnu en rundgang på det store lærred om et par år

Titel: Ready Player Two. Forfatter: Ernest Cline. Udkommer 24. november

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

IT-Forsyningen I/S

It-arkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse