Bog: Dødelig kamp på nørdkultur i den virtuelle verden

Med Ready Player Two, der udkommer sidst i november, følger Ernest Cline op på sin succesbog fra 2011, og der er endnu engang lagt op til gaming og popkultur i rå mængder.

Artikel top billede

I Ernest Clines ungdomsroman Ready Player One måtte den unge gamer Wade Watts gå grumme meget igennem for at vinde det spil, som afdøde spilmilliardær James Halliday havde efterladt i sin virtuelle verden OASIS.

Med sejren vandt Watts kontrollen over Hallidays globale megasucces og nærmest ufattelig rigdom. Og således sluttede Ready Player One, der udkom i 2011.

Men den excentriske übergeek havde efterladt et sidste easter-egg til arvtageren. Denne ekstra gåde vil udløse en teknologisk nyskabelse, der kan vende op og ned på alt og gøre OASIS endnu mere fantastisk og vanedannende.

Sådan starter Ready Player Two, der udkommer 24. november og endnu engang sender hårdt prøvede Wade Watts ud på en kamp mod fuldkommen skruppelløse modstandere.

Fortsætter Ready Player Two i samme stil som sin forgænger, kan man med rimelighed forvente en rasende tour de force gennem alt, der kan kravle og gå af popkultur fra 70’erne og frem.

Har man absolut ingen interesse i klassiske computerspil, tekstadventures og Hollywood-blockbusters – og får man udslæt af rollespil og japansk manga – er der næppe grund til at bruge tid på Ready Player Two.

Er man derimod typen, der kan gennemføre Pac-Man uden sved på panden og med alle liv i behold eller genkalde sig samtlige replikker fra WarGames, så er den et helt hæderligt bud på fornøjelig weekendlæsning.

I øvrigt blev Ready Player One filmatiseret af Steven Spielberg, der – selv om det af en række årsager var nødvendigt at komprimere og omskrive handlingen en hel del – fik et hæderligt resultat ud af anstrengelserne. Hvis Ready Player Two bliver en succes i samme kaliber som sin forgænger, er det ikke helt urimeligt at forvente, at Wade Watts får endnu en rundgang på det store lærred om et par år

Titel: Ready Player Two. Forfatter: Ernest Cline. Udkommer 24. november

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job