Bog: Dødelig kamp på nørdkultur i den virtuelle verden

Med Ready Player Two, der udkommer sidst i november, følger Ernest Cline op på sin succesbog fra 2011, og der er endnu engang lagt op til gaming og popkultur i rå mængder.

Artikel top billede

I Ernest Clines ungdomsroman Ready Player One måtte den unge gamer Wade Watts gå grumme meget igennem for at vinde det spil, som afdøde spilmilliardær James Halliday havde efterladt i sin virtuelle verden OASIS.

Med sejren vandt Watts kontrollen over Hallidays globale megasucces og nærmest ufattelig rigdom. Og således sluttede Ready Player One, der udkom i 2011.

Men den excentriske übergeek havde efterladt et sidste easter-egg til arvtageren. Denne ekstra gåde vil udløse en teknologisk nyskabelse, der kan vende op og ned på alt og gøre OASIS endnu mere fantastisk og vanedannende.

Sådan starter Ready Player Two, der udkommer 24. november og endnu engang sender hårdt prøvede Wade Watts ud på en kamp mod fuldkommen skruppelløse modstandere.

Fortsætter Ready Player Two i samme stil som sin forgænger, kan man med rimelighed forvente en rasende tour de force gennem alt, der kan kravle og gå af popkultur fra 70’erne og frem.

Har man absolut ingen interesse i klassiske computerspil, tekstadventures og Hollywood-blockbusters – og får man udslæt af rollespil og japansk manga – er der næppe grund til at bruge tid på Ready Player Two.

Er man derimod typen, der kan gennemføre Pac-Man uden sved på panden og med alle liv i behold eller genkalde sig samtlige replikker fra WarGames, så er den et helt hæderligt bud på fornøjelig weekendlæsning.

I øvrigt blev Ready Player One filmatiseret af Steven Spielberg, der – selv om det af en række årsager var nødvendigt at komprimere og omskrive handlingen en hel del – fik et hæderligt resultat ud af anstrengelserne. Hvis Ready Player Two bliver en succes i samme kaliber som sin forgænger, er det ikke helt urimeligt at forvente, at Wade Watts får endnu en rundgang på det store lærred om et par år

Titel: Ready Player Two. Forfatter: Ernest Cline. Udkommer 24. november

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune