SimCorp har landet syv kontrakter med 80 procent af medarbejderne sendt hjem: "Vi vil gerne have tre mere, inden året er omme"

Interview: Den danske it-virksomhed SimCorp har landet fire nye kontrakter, mens 80 procent af selskabets medarbejdere har siddet hjemme. "Det tager bare længere tid, hvis man er vant til at mødes fysisk," vurderer topchef Klaus Holse, efter SimCorps omsætning er faldet med 14 procent.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se Klaus Holses kommentarer til det seneste regnskab
  • Læs hvorfor Klaus Holse har sendt 80 procent af sine medarbejdere hjem
  • Hvad det betyder for SimCorp at medarbejderne ikke har mulighed for at mødes fysisk med kunderne
1.160
6 min
Omsætningen for den danske it-gigant SimCorp er faldet med 14 procent i de seneste tre måneder sammenlignet med samme periode i 2019.

Alligevel er administrerende direktør, Klaus Holse, godt tilfreds med det resultat, som SimCorp torsdag kan præsentere.

"Jeg synes, vi har haft et okay kvartal og et godt kvartal på ordreindgangen. Det, at vi har kunne få fire nye kunder i butikken i tredje kvartal, synes jeg, er rigtig fint. At vi så kunne indlede fjerde kvartal med tre mere er endnu bedre. Det er syv nye kunder på fire måneder," siger Klaus Holse til Computerworld.

Optimismen skyldes i særlig grad, at SimCorp er lykkedes med at lande de nye kontrakter, mens coronakrisen har sat en stopper for selskabets almindelige arbejdsgange, forklarer Klaus Holse.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S