SimCorp har landet syv kontrakter med 80 procent af medarbejderne sendt hjem: "Vi vil gerne have tre mere, inden året er omme"

Interview: Den danske it-virksomhed SimCorp har landet fire nye kontrakter, mens 80 procent af selskabets medarbejdere har siddet hjemme. "Det tager bare længere tid, hvis man er vant til at mødes fysisk," vurderer topchef Klaus Holse, efter SimCorps omsætning er faldet med 14 procent.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se Klaus Holses kommentarer til det seneste regnskab
  • Læs hvorfor Klaus Holse har sendt 80 procent af sine medarbejdere hjem
  • Hvad det betyder for SimCorp at medarbejderne ikke har mulighed for at mødes fysisk med kunderne
1.160
6 min
Omsætningen for den danske it-gigant SimCorp er faldet med 14 procent i de seneste tre måneder sammenlignet med samme periode i 2019.

Alligevel er administrerende direktør, Klaus Holse, godt tilfreds med det resultat, som SimCorp torsdag kan præsentere.

"Jeg synes, vi har haft et okay kvartal og et godt kvartal på ordreindgangen. Det, at vi har kunne få fire nye kunder i butikken i tredje kvartal, synes jeg, er rigtig fint. At vi så kunne indlede fjerde kvartal med tre mere er endnu bedre. Det er syv nye kunder på fire måneder," siger Klaus Holse til Computerworld.

Optimismen skyldes i særlig grad, at SimCorp er lykkedes med at lande de nye kontrakter, mens coronakrisen har sat en stopper for selskabets almindelige arbejdsgange, forklarer Klaus Holse.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S