SimCorp har landet syv kontrakter med 80 procent af medarbejderne sendt hjem: "Vi vil gerne have tre mere, inden året er omme"

Interview: Den danske it-virksomhed SimCorp har landet fire nye kontrakter, mens 80 procent af selskabets medarbejdere har siddet hjemme. "Det tager bare længere tid, hvis man er vant til at mødes fysisk," vurderer topchef Klaus Holse, efter SimCorps omsætning er faldet med 14 procent.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se Klaus Holses kommentarer til det seneste regnskab
  • Læs hvorfor Klaus Holse har sendt 80 procent af sine medarbejdere hjem
  • Hvad det betyder for SimCorp at medarbejderne ikke har mulighed for at mødes fysisk med kunderne
1.160
6 min
Omsætningen for den danske it-gigant SimCorp er faldet med 14 procent i de seneste tre måneder sammenlignet med samme periode i 2019.

Alligevel er administrerende direktør, Klaus Holse, godt tilfreds med det resultat, som SimCorp torsdag kan præsentere.

"Jeg synes, vi har haft et okay kvartal og et godt kvartal på ordreindgangen. Det, at vi har kunne få fire nye kunder i butikken i tredje kvartal, synes jeg, er rigtig fint. At vi så kunne indlede fjerde kvartal med tre mere er endnu bedre. Det er syv nye kunder på fire måneder," siger Klaus Holse til Computerworld.

Optimismen skyldes i særlig grad, at SimCorp er lykkedes med at lande de nye kontrakter, mens coronakrisen har sat en stopper for selskabets almindelige arbejdsgange, forklarer Klaus Holse.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec