Goldman Sachs vil sælge nordjysk it-selskab i milliardhandel

Den amerikanske investeringsbank Goldman Sachs vil sælge det fremadstormende it-selskab Trackunit, der specialiserer sig i overvågningsløsninger. Det skriver Børsen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Amerikanske Golman Sachs lægger an til en milliardhandel ved salg af en nordjysk it-virksomhed.

Det skriver Børsen.

Siden 2015 har Goldman Sachs ejet det Aalborg-baserede it-selskab, Trackunit, men ejerskabet kan ende med snart at ophøre.

Ifølge Børsens oplysninger har Goldman sachs i samarbejde med medejeren Gro Capital ansat sin egen investeringsbank til at undersøge muligheder for et salg at selskabet.

Trackunit specialiserer sig i overvågningsløsninger i form af sensorer til eksempelvis flådestyring af byggemaskiner og andre køretøjer.

Det nordjyske selskab har oplevet massiv vækst den senere årrække. Børsen skriver, at driftsresultatet endte på 90 millioner kroner i 2019 og det ventes at stige til 100 milloner kroner i 2020.

Mediet har forsøgt at få et interview med Michael Specht Bruun, managing director og ansvarlig for Goldman Sachs aktiviteter i Norden, men han ønsker ikke at udtale sig.

"Jeg har absolut ingen kommentarer,” lyder det.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S