Goldman Sachs vil sælge nordjysk it-selskab i milliardhandel

Den amerikanske investeringsbank Goldman Sachs vil sælge det fremadstormende it-selskab Trackunit, der specialiserer sig i overvågningsløsninger. Det skriver Børsen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Amerikanske Golman Sachs lægger an til en milliardhandel ved salg af en nordjysk it-virksomhed.

Det skriver Børsen.

Siden 2015 har Goldman Sachs ejet det Aalborg-baserede it-selskab, Trackunit, men ejerskabet kan ende med snart at ophøre.

Ifølge Børsens oplysninger har Goldman sachs i samarbejde med medejeren Gro Capital ansat sin egen investeringsbank til at undersøge muligheder for et salg at selskabet.

Trackunit specialiserer sig i overvågningsløsninger i form af sensorer til eksempelvis flådestyring af byggemaskiner og andre køretøjer.

Det nordjyske selskab har oplevet massiv vækst den senere årrække. Børsen skriver, at driftsresultatet endte på 90 millioner kroner i 2019 og det ventes at stige til 100 milloner kroner i 2020.

Mediet har forsøgt at få et interview med Michael Specht Bruun, managing director og ansvarlig for Goldman Sachs aktiviteter i Norden, men han ønsker ikke at udtale sig.

"Jeg har absolut ingen kommentarer,” lyder det.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job