165 europæiske selskaber klager over Google til Vestager: Flere danske selskaber har skrevet under

165 europæiske virksomheder har underskrevet et åbent brev til Margrethe Vestager, da de ønsker at EU går hårdere til værks mod søgegiganten Google. Flere danske selskaber er med på vognen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Mitchell Luo on Unsplash)

Margrethe Vestager og EU skal gå mere kritisk til søgemaskinen Google.

Sådan lyder budskabet fra 165 europæiske virksomheder og organisationer, der har sendt et åbent brev til den dankse konkurrencekommisær.

Det skriver Reuters.

Den samlede stemme, der repræsenterer 21 EU-lande, krititserer Google for at favorisere egne service i søgeresultaterne, blandt andet når det gælder sponsoreret indhold som jobopslag, rejser og overnatninger.

Blandt brevets underskrivere findes også danske selskaber og organisationer. Heriblandt Momondo, Danske Medier, dk-ferien.dk, fejo.dk, Teknologiens Mediehus og Jobindex, der ejer Computerworld.

"Mens vi konkurrerer indbyrdes om den bedste forbrugeroplevelse, er der en fælles konkurrent, der ikke konkurrerer retfærdigt - Google," fremgår det af brevet.

Tilbage i 2017 besluttede EU-kommissionen, at Google ikke længere måtte favorisere egne tjenester på søgeplatformen. Det mener brevets underskrive umiddelbart ikke, at Google lever op til.

Reuters skriver, at en repræsentant fra Google afviser brevets anklager:

"Folk forventer, at Google giver dem de mest relevante søgeresultater af høj kvalitet, som de kan stole på. De forventer ikke, at vi foretrækker specifikke virksomheder eller kommercielle rivaler frem for andre eller stopper med at lancere nyttige tjenester, der skaber flere valgmuligheder og konkurrence for europæere."

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS