165 europæiske selskaber klager over Google til Vestager: Flere danske selskaber har skrevet under

165 europæiske virksomheder har underskrevet et åbent brev til Margrethe Vestager, da de ønsker at EU går hårdere til værks mod søgegiganten Google. Flere danske selskaber er med på vognen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Mitchell Luo on Unsplash)

Margrethe Vestager og EU skal gå mere kritisk til søgemaskinen Google.

Sådan lyder budskabet fra 165 europæiske virksomheder og organisationer, der har sendt et åbent brev til den dankse konkurrencekommisær.

Det skriver Reuters.

Den samlede stemme, der repræsenterer 21 EU-lande, krititserer Google for at favorisere egne service i søgeresultaterne, blandt andet når det gælder sponsoreret indhold som jobopslag, rejser og overnatninger.

Blandt brevets underskrivere findes også danske selskaber og organisationer. Heriblandt Momondo, Danske Medier, dk-ferien.dk, fejo.dk, Teknologiens Mediehus og Jobindex, der ejer Computerworld.

"Mens vi konkurrerer indbyrdes om den bedste forbrugeroplevelse, er der en fælles konkurrent, der ikke konkurrerer retfærdigt - Google," fremgår det af brevet.

Tilbage i 2017 besluttede EU-kommissionen, at Google ikke længere måtte favorisere egne tjenester på søgeplatformen. Det mener brevets underskrive umiddelbart ikke, at Google lever op til.

Reuters skriver, at en repræsentant fra Google afviser brevets anklager:

"Folk forventer, at Google giver dem de mest relevante søgeresultater af høj kvalitet, som de kan stole på. De forventer ikke, at vi foretrækker specifikke virksomheder eller kommercielle rivaler frem for andre eller stopper med at lancere nyttige tjenester, der skaber flere valgmuligheder og konkurrence for europæere."

Annonceindlæg fra Computerworld

Open Source AI er på vej ind i kommunerne

Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job