165 europæiske selskaber klager over Google til Vestager: Flere danske selskaber har skrevet under

165 europæiske virksomheder har underskrevet et åbent brev til Margrethe Vestager, da de ønsker at EU går hårdere til værks mod søgegiganten Google. Flere danske selskaber er med på vognen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Mitchell Luo on Unsplash)

Margrethe Vestager og EU skal gå mere kritisk til søgemaskinen Google.

Sådan lyder budskabet fra 165 europæiske virksomheder og organisationer, der har sendt et åbent brev til den dankse konkurrencekommisær.

Det skriver Reuters.

Den samlede stemme, der repræsenterer 21 EU-lande, krititserer Google for at favorisere egne service i søgeresultaterne, blandt andet når det gælder sponsoreret indhold som jobopslag, rejser og overnatninger.

Blandt brevets underskrivere findes også danske selskaber og organisationer. Heriblandt Momondo, Danske Medier, dk-ferien.dk, fejo.dk, Teknologiens Mediehus og Jobindex, der ejer Computerworld.

"Mens vi konkurrerer indbyrdes om den bedste forbrugeroplevelse, er der en fælles konkurrent, der ikke konkurrerer retfærdigt - Google," fremgår det af brevet.

Tilbage i 2017 besluttede EU-kommissionen, at Google ikke længere måtte favorisere egne tjenester på søgeplatformen. Det mener brevets underskrive umiddelbart ikke, at Google lever op til.

Reuters skriver, at en repræsentant fra Google afviser brevets anklager:

"Folk forventer, at Google giver dem de mest relevante søgeresultater af høj kvalitet, som de kan stole på. De forventer ikke, at vi foretrækker specifikke virksomheder eller kommercielle rivaler frem for andre eller stopper med at lancere nyttige tjenester, der skaber flere valgmuligheder og konkurrence for europæere."

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S