165 europæiske selskaber klager over Google til Vestager: Flere danske selskaber har skrevet under

165 europæiske virksomheder har underskrevet et åbent brev til Margrethe Vestager, da de ønsker at EU går hårdere til værks mod søgegiganten Google. Flere danske selskaber er med på vognen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Mitchell Luo on Unsplash)

Margrethe Vestager og EU skal gå mere kritisk til søgemaskinen Google.

Sådan lyder budskabet fra 165 europæiske virksomheder og organisationer, der har sendt et åbent brev til den dankse konkurrencekommisær.

Det skriver Reuters.

Den samlede stemme, der repræsenterer 21 EU-lande, krititserer Google for at favorisere egne service i søgeresultaterne, blandt andet når det gælder sponsoreret indhold som jobopslag, rejser og overnatninger.

Blandt brevets underskrivere findes også danske selskaber og organisationer. Heriblandt Momondo, Danske Medier, dk-ferien.dk, fejo.dk, Teknologiens Mediehus og Jobindex, der ejer Computerworld.

"Mens vi konkurrerer indbyrdes om den bedste forbrugeroplevelse, er der en fælles konkurrent, der ikke konkurrerer retfærdigt - Google," fremgår det af brevet.

Tilbage i 2017 besluttede EU-kommissionen, at Google ikke længere måtte favorisere egne tjenester på søgeplatformen. Det mener brevets underskrive umiddelbart ikke, at Google lever op til.

Reuters skriver, at en repræsentant fra Google afviser brevets anklager:

"Folk forventer, at Google giver dem de mest relevante søgeresultater af høj kvalitet, som de kan stole på. De forventer ikke, at vi foretrækker specifikke virksomheder eller kommercielle rivaler frem for andre eller stopper med at lancere nyttige tjenester, der skaber flere valgmuligheder og konkurrence for europæere."

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,