Coop's CIO: Disse fire ting har vi lært af tre år med fuld fart på innovationen

Coop åbnede for år siden en ny innovativ udviklingsafdeling, der var adskilt fra resten af organisationen. Nu gør CIO Morten Holm status over indsatsen og kommer med fire gode råd.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i Coops innovationsindsats
  • Blive klogere på , hvad der er lykkedes for supermarkedsgiganten
  • Få forklaringen på, hvad der er gået galt
  • Få fire konkrete råd fra Coops CIO Morten Holm
1.219
6:15 min
For få år siden valgte danske virksomheder i stor stil at investere heftigt i såkaldte ”labs” og ”garages.”

Blandt de virksomheder, der hoppede med på bølgen, var store virksomheder som Atea, Leo Pharma, Danske Bank, IBM, DSB og Coop.

Målet var at forbedre innovationskraften i de gamle – og i nogle tilfælde også bureakratiske – organisationer. De nye innovationsenheder skulle være mindre, mere smidige og kunne operere på et parallelt spor uden for organisationerne.

Men hvad har læren været af de investeringerne?

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

Københavnsområdet

Paychex Europe

Customer Support Specialist - Emply People

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S