Danske virksomheder er begyndt at hyre særlige rådgivere til CIO'en: “Hastigheden af de forandringer, der sker, er steget markant de seneste år”

Flere danske CIO'er har sat jagten ind på en ny særlig rådgiver, der skal agere som it-chefens højre hånd. "Der ligger en faglig sparring i den her rolle," forklarer CIO i Falck, Bo Bendsen, der er en af de virksomheder, som for første gang har slået jobbet op.

Artikel top billede

(Foto: © Bo Bendsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor flere CIO'er ansætter en ledende rådgiver
  • Læs hvad den kommende rådgiver skal hjælpe Falcks CIO Bo Bendsen med
600
3 min
It er blevet så omfattende et område i Danmark, at flere store danske virksomheder nu er gået på jagt efter en faglig rådgiver til selskabernes CIO.

Den nye rolle som faglig sparringspartner for CIO'en skal blandt andet være med til at holde styr på det strategiske fokus, som it i stigende grad vil få i de kommende år.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos