Danske virksomheder er begyndt at hyre særlige rådgivere til CIO'en: “Hastigheden af de forandringer, der sker, er steget markant de seneste år”

Flere danske CIO'er har sat jagten ind på en ny særlig rådgiver, der skal agere som it-chefens højre hånd. "Der ligger en faglig sparring i den her rolle," forklarer CIO i Falck, Bo Bendsen, der er en af de virksomheder, som for første gang har slået jobbet op.

Artikel top billede

(Foto: © Bo Bendsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor flere CIO'er ansætter en ledende rådgiver
  • Læs hvad den kommende rådgiver skal hjælpe Falcks CIO Bo Bendsen med
600
3 min
It er blevet så omfattende et område i Danmark, at flere store danske virksomheder nu er gået på jagt efter en faglig rådgiver til selskabernes CIO.

Den nye rolle som faglig sparringspartner for CIO'en skal blandt andet være med til at holde styr på det strategiske fokus, som it i stigende grad vil få i de kommende år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo