Danske virksomheder er begyndt at hyre særlige rådgivere til CIO'en: “Hastigheden af de forandringer, der sker, er steget markant de seneste år”

Flere danske CIO'er har sat jagten ind på en ny særlig rådgiver, der skal agere som it-chefens højre hånd. "Der ligger en faglig sparring i den her rolle," forklarer CIO i Falck, Bo Bendsen, der er en af de virksomheder, som for første gang har slået jobbet op.

Artikel top billede

(Foto: © Bo Bendsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor flere CIO'er ansætter en ledende rådgiver
  • Læs hvad den kommende rådgiver skal hjælpe Falcks CIO Bo Bendsen med
600
3 min
It er blevet så omfattende et område i Danmark, at flere store danske virksomheder nu er gået på jagt efter en faglig rådgiver til selskabernes CIO.

Den nye rolle som faglig sparringspartner for CIO'en skal blandt andet være med til at holde styr på det strategiske fokus, som it i stigende grad vil få i de kommende år.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S