Nyt styresystem kan give problemer for ældre Macs

På flere internetfora rapporterer ejere af ældre Macs om, at de oplever problemer, når forsøger at installere det nye MacOS Big Sur.

Artikel top billede

Torsdag aften dansk tid frigav Apple den seneste udgave af selskabets Mac-styresystem, MacOS Big Sur.

Men ifølge techmedier som The Verge og MacRumors rapporterer en række ejere af ældre Macs nu om problemer med at installere styresystemet.

Ifølge medierne oplevere brugere på blandt andet MacRumors brugerforum samt på Reddit og Apples egen supportside, at deres computere under installationen fryser og blot efterlader en sort skærm.

Det er ifølge The Verge primært brugere af Macbook Pro-modeller fra 2013 og 2014, der lader til at være ramt af problemerne.

Fået opdateret design

Den nye udgave af MacOS har udmærker sig især ved at have fået en større designmæssig overhaling.

Det indebærer blandt andet, at styresystemet har fået en række nye opdaterede ikoner, en ny menu-bar og et nyt lyd-tapet.

Derudover får MacOS også et kontrol-center og et notifikations-center, der minder om det, som i dag findes på iPhone og iPad.

Udover lanceringen af MacOS Big Sur løftede Apple i sidste uge også sløret for en række nye Macs, der er udstyret med selskabet egen M1-processor, som Apple lover både vil levere markante forbedringer i ydelse og batteritid.

Dem kan du læse mere om her:

Læs også: Nu siger Apple farvel til Intel: Se den helt nye generation af Macs her

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Dansk Retursystem A/S

Enterprise Arkitekt (EA) til dansk miljøvirksomhed

Københavnsområdet

Aktieselskabet CARL CHRISTENSEN

Vi søger en nysgerrig og skarp BI-assistent

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste hacker i Århus eller København?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura