Nyt styresystem kan give problemer for ældre Macs

På flere internetfora rapporterer ejere af ældre Macs om, at de oplever problemer, når forsøger at installere det nye MacOS Big Sur.

Artikel top billede

Torsdag aften dansk tid frigav Apple den seneste udgave af selskabets Mac-styresystem, MacOS Big Sur.

Men ifølge techmedier som The Verge og MacRumors rapporterer en række ejere af ældre Macs nu om problemer med at installere styresystemet.

Ifølge medierne oplevere brugere på blandt andet MacRumors brugerforum samt på Reddit og Apples egen supportside, at deres computere under installationen fryser og blot efterlader en sort skærm.

Det er ifølge The Verge primært brugere af Macbook Pro-modeller fra 2013 og 2014, der lader til at være ramt af problemerne.

Fået opdateret design

Den nye udgave af MacOS har udmærker sig især ved at have fået en større designmæssig overhaling.

Det indebærer blandt andet, at styresystemet har fået en række nye opdaterede ikoner, en ny menu-bar og et nyt lyd-tapet.

Derudover får MacOS også et kontrol-center og et notifikations-center, der minder om det, som i dag findes på iPhone og iPad.

Udover lanceringen af MacOS Big Sur løftede Apple i sidste uge også sløret for en række nye Macs, der er udstyret med selskabet egen M1-processor, som Apple lover både vil levere markante forbedringer i ydelse og batteritid.

Dem kan du læse mere om her:

Læs også: Nu siger Apple farvel til Intel: Se den helt nye generation af Macs her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect