Nyt styresystem kan give problemer for ældre Macs

På flere internetfora rapporterer ejere af ældre Macs om, at de oplever problemer, når forsøger at installere det nye MacOS Big Sur.

Artikel top billede

Torsdag aften dansk tid frigav Apple den seneste udgave af selskabets Mac-styresystem, MacOS Big Sur.

Men ifølge techmedier som The Verge og MacRumors rapporterer en række ejere af ældre Macs nu om problemer med at installere styresystemet.

Ifølge medierne oplevere brugere på blandt andet MacRumors brugerforum samt på Reddit og Apples egen supportside, at deres computere under installationen fryser og blot efterlader en sort skærm.

Det er ifølge The Verge primært brugere af Macbook Pro-modeller fra 2013 og 2014, der lader til at være ramt af problemerne.

Fået opdateret design

Den nye udgave af MacOS har udmærker sig især ved at have fået en større designmæssig overhaling.

Det indebærer blandt andet, at styresystemet har fået en række nye opdaterede ikoner, en ny menu-bar og et nyt lyd-tapet.

Derudover får MacOS også et kontrol-center og et notifikations-center, der minder om det, som i dag findes på iPhone og iPad.

Udover lanceringen af MacOS Big Sur løftede Apple i sidste uge også sløret for en række nye Macs, der er udstyret med selskabet egen M1-processor, som Apple lover både vil levere markante forbedringer i ydelse og batteritid.

Dem kan du læse mere om her:

Læs også: Nu siger Apple farvel til Intel: Se den helt nye generation af Macs her

Læses lige nu

    Annonce

    Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet

    Vil du være med at udvikle sikkerhed og compliance i CPR?

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    Roskilde Universitet søger to erfarne IT-arkitekter

    Region Sjælland

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank