Dansk DPO-forening: Det bliver svært for de amerikanske virksomheder at opfylde EU's krav tilfredsstillende

Interview: Dansk DPO er overrasket over de store krav, som EU nu stiller til amerikanske tech-giganter i de nye EU-anbefalinger.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan vurderer DPOs næstformand fremtiden for danske DPO'er efter EU-anbefalinger.
669
3:30 min
Det bliver svært for de amerikanske virksomheder at opfylde EU's krav efter Schrems II-dommen tilfredstillende.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job