Microsoft på vej med ny super-sikker processor til Windows-pc’er - vil anvende helt ny model

Microsoft er på vej med en ny super-sikker processor, der skal højne sikkerhedsniveauet markant i kommende Windows-pc’er. Den nye processor er bygget på samme teknologi, der anvendes til at sikre Xbox.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Microsofts nye sikkerheds-processor
370
2 min
Microsoft er sammen med en række af verdens helt store chip-producenter gået i gang med at udvikle en særlig sikkerheds-processor, der skal højne sikkerheds-niveauet i kommende Windows-pc’er markant.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job