Salesforce kan være tæt på at købe Slack i kæmpe handel

Forhandlingerne mellem Salesforce og Slack er så fremskredne, at en handel kan være en realitet inden for de kommende dage.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Hoster on Unsplash)

Meget tyder på at Salesforce er et mulehår fra at købe den populære kommunikationsplatform Slack.

Det skriver Wall Street Journal, der citerer flere personer med kendskab til de to parters forhandlinger.

Wall Street Journal understreger, at der ikke er nogen garanti for at handlen bliver gennemført, men avisen oplyser dog samtidig, at forhandlingerne er fremskredne og, at det blot kan være et spørgsmål om dage, før opkøbet bliver offentliggjort.

Dermed kan handlen meget vel være en realitet, når Salesforce på tirsdag offentliggør sit kvartalsregnskab.

Største opkøb nogensinde

Slack har i dag en markedsværdi på 17 milliarder dollar, og det formodes derfor, at salgsprisen bliver endnu højere. Dermed vil handlen bliver Salesforce største opkøb nogensinde.

I 2019 købte Salesforce dataselskabet Tableau for 15 milliarder dollar og i 2018 blev softwareselskabet Mulesoft opkøbt for 6,5 milliarder dollar.

Det er ikke første gang,at der går salgsrygter om Slack. Allerede i 2017 gik der rygter om, at Amazon var klar til at byde ni milliarder dollar for Slack.

Slack gik første gang i luften i 2013, og selskabet er stiftet af Stewart Butterfield, der sammen med sin daværende hustru også har grundlagt fototjenesten Flickr, som de i 2005 solgte til Yahoo for 25 millioner dollar.

Læs også:
Vilde rygter: Amazon klar til at byde 60 milliarder for populær app

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S