Salesforce kan være tæt på at købe Slack i kæmpe handel

Forhandlingerne mellem Salesforce og Slack er så fremskredne, at en handel kan være en realitet inden for de kommende dage.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Hoster on Unsplash)

Meget tyder på at Salesforce er et mulehår fra at købe den populære kommunikationsplatform Slack.

Det skriver Wall Street Journal, der citerer flere personer med kendskab til de to parters forhandlinger.

Wall Street Journal understreger, at der ikke er nogen garanti for at handlen bliver gennemført, men avisen oplyser dog samtidig, at forhandlingerne er fremskredne og, at det blot kan være et spørgsmål om dage, før opkøbet bliver offentliggjort.

Dermed kan handlen meget vel være en realitet, når Salesforce på tirsdag offentliggør sit kvartalsregnskab.

Største opkøb nogensinde

Slack har i dag en markedsværdi på 17 milliarder dollar, og det formodes derfor, at salgsprisen bliver endnu højere. Dermed vil handlen bliver Salesforce største opkøb nogensinde.

I 2019 købte Salesforce dataselskabet Tableau for 15 milliarder dollar og i 2018 blev softwareselskabet Mulesoft opkøbt for 6,5 milliarder dollar.

Det er ikke første gang,at der går salgsrygter om Slack. Allerede i 2017 gik der rygter om, at Amazon var klar til at byde ni milliarder dollar for Slack.

Slack gik første gang i luften i 2013, og selskabet er stiftet af Stewart Butterfield, der sammen med sin daværende hustru også har grundlagt fototjenesten Flickr, som de i 2005 solgte til Yahoo for 25 millioner dollar.

Læs også:
Vilde rygter: Amazon klar til at byde 60 milliarder for populær app

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS