Salesforce kan være tæt på at købe Slack i kæmpe handel

Forhandlingerne mellem Salesforce og Slack er så fremskredne, at en handel kan være en realitet inden for de kommende dage.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Hoster on Unsplash)

Meget tyder på at Salesforce er et mulehår fra at købe den populære kommunikationsplatform Slack.

Det skriver Wall Street Journal, der citerer flere personer med kendskab til de to parters forhandlinger.

Wall Street Journal understreger, at der ikke er nogen garanti for at handlen bliver gennemført, men avisen oplyser dog samtidig, at forhandlingerne er fremskredne og, at det blot kan være et spørgsmål om dage, før opkøbet bliver offentliggjort.

Dermed kan handlen meget vel være en realitet, når Salesforce på tirsdag offentliggør sit kvartalsregnskab.

Største opkøb nogensinde

Slack har i dag en markedsværdi på 17 milliarder dollar, og det formodes derfor, at salgsprisen bliver endnu højere. Dermed vil handlen bliver Salesforce største opkøb nogensinde.

I 2019 købte Salesforce dataselskabet Tableau for 15 milliarder dollar og i 2018 blev softwareselskabet Mulesoft opkøbt for 6,5 milliarder dollar.

Det er ikke første gang,at der går salgsrygter om Slack. Allerede i 2017 gik der rygter om, at Amazon var klar til at byde ni milliarder dollar for Slack.

Slack gik første gang i luften i 2013, og selskabet er stiftet af Stewart Butterfield, der sammen med sin daværende hustru også har grundlagt fototjenesten Flickr, som de i 2005 solgte til Yahoo for 25 millioner dollar.

Læs også:
Vilde rygter: Amazon klar til at byde 60 milliarder for populær app

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job