Salesforce kan være tæt på at købe Slack i kæmpe handel

Forhandlingerne mellem Salesforce og Slack er så fremskredne, at en handel kan være en realitet inden for de kommende dage.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Hoster on Unsplash)

Meget tyder på at Salesforce er et mulehår fra at købe den populære kommunikationsplatform Slack.

Det skriver Wall Street Journal, der citerer flere personer med kendskab til de to parters forhandlinger.

Wall Street Journal understreger, at der ikke er nogen garanti for at handlen bliver gennemført, men avisen oplyser dog samtidig, at forhandlingerne er fremskredne og, at det blot kan være et spørgsmål om dage, før opkøbet bliver offentliggjort.

Dermed kan handlen meget vel være en realitet, når Salesforce på tirsdag offentliggør sit kvartalsregnskab.

Største opkøb nogensinde

Slack har i dag en markedsværdi på 17 milliarder dollar, og det formodes derfor, at salgsprisen bliver endnu højere. Dermed vil handlen bliver Salesforce største opkøb nogensinde.

I 2019 købte Salesforce dataselskabet Tableau for 15 milliarder dollar og i 2018 blev softwareselskabet Mulesoft opkøbt for 6,5 milliarder dollar.

Det er ikke første gang,at der går salgsrygter om Slack. Allerede i 2017 gik der rygter om, at Amazon var klar til at byde ni milliarder dollar for Slack.

Slack gik første gang i luften i 2013, og selskabet er stiftet af Stewart Butterfield, der sammen med sin daværende hustru også har grundlagt fototjenesten Flickr, som de i 2005 solgte til Yahoo for 25 millioner dollar.

Læs også:
Vilde rygter: Amazon klar til at byde 60 milliarder for populær app

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S