Nemlig.com har ansat 1.000 nye medarbejdere på et år

Online supermarkedet Nemlig.com forventer at runde 2.000 ansatte inden nytår. Dermed har selskabet ansat 1.000 nye medarbejdere på bare et enkelt år.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Mens corona-epidemien har ramt dele af dansk erhvervsliv hårdt, så er det gået anderledes positivt i bestemte brancher.

En af dem er den danske online-kæmpe Nemlig.com. For mens der er indført krav om mundbind i danske supermarkeder, så mærker selskabet en eksplosion i efterspørgslen.

Derfor fortæller selskabet nu, at man forventer at have ansat sin medarbejder nummer 2.000 allerede inden nytår. Det meddeler Nemlig.com til Computerworld.

Dermed har Nemlig.com budt mere end 1.000 nye medarbejdere velkommen i virksomheden på bare et år.

Det er kun et fåtal af danske virksomheder, der har oplevet at ansætte 1.000 medarbejdere inden for de seneste år. En af de øvrige selskaber i klubben er it-selskabet Netcompany.

Netcompany nærmer sig dog 3.000 nye medarbejdere.

Læs mere her: Netcompany er tæt på 3.000 ansatte: Voldsomt ansættelsestempo skal holde vækstmotoren kørende

Runder 2.000 ansatte til nytår

Allerede tilbage i oktober vurderede topchef i Nemlig.com Stefan Plenge, at virksomheden vill nå op på de 2.000 ansatte om en måned.

"Vi oplever en kæmpe efterspørgsel for at købe sine dagligvarer på nemlig.com, da vores kunder kan sidde hjemme og handle alt det de har behov for, hvilket skaber stor tryghed for mange mennesker," lyder det fra Stefan Plenge i en pressemeddelelse i oktober.

Alene i november måned har Nemlig.com ansat 200 nye medarbejdere.

"Alt tyder lige nu på, at den store efterspørgsel kommer til at fortsætte i flere måneder frem, og derfor vil vi med stor sandsynlighed også ansætte mange nye medarbejdere i december måned, hvilket kommer til at bringe os meget tæt på 1.000 nye medarbejdere her i 2020," lød det i oktober fra direktøren.

Væksten i selskabet er mere end fordoblet sammenlignet med forrige år fordi efterspørgslen på dagligvare online er steget så markant.

Læs også: Amazon har ansat 1.400 medarbejdere hver dag siden januar

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job