Trump fyrer endnu en bredside af mod Kinas tech-sektor: Nu retter USA skytset mod landets chip-industri

Den førende chip-producent SMIC, er en blandt fire nye kinesiske virksomheder, der bliver sendt ud i kulden af den amerikanske regering.

Artikel top billede

(Foto: Det Hvide Hus/Shealah Craighead)

Den amerikanske præsident Donald Trump får sat endnu et angreb ind mod den kinesiske teknologi-sektor denne uge, med et nyt forbud mod Kinas førende chip-producent, SMIC.

Forbuddet gælder alle amerikanske investeringer i virksomheden og foregår ved præsidentielt dekret, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Bag dekretet er amerikansk mistanke om selskabets forhold til det kinesiske militær.

Det fremgår ikke tydeligt i den amerikanske blacklisting, hvornår forbuddet vil træde i kraft, lyder det.

Ovenpå de amerikanske restriktioner forsikrer SMIC i en udtalelse, at det ”vil fortsætte med at have ’en konstruktiv og åben dialog med den amerikanske regering,” mens det bedyrer, at ”Virksomheden har intet forhold til det kinesiske forsvar og fremstiller intet til militære brugere eller slutbrugere.”

Ifølge en markedsrapport fra analysevirksomheden Trendforce er SMIC Kinas førende chipproducent og på en global femteplads med omkring seks procent af markedsandelen indenfor halvleder-fremstilling. Det er den eneste kinesiske producent med en aktuel køreplan til 14 nanometer procesteknologi.

Selskabet er fortsat afhængig af amerikansk teknologi for alle sine avancerede printprocesser under 90 nanometer, lyder det.

Amerikanske Broadcom og Qualcomm er SMIC’s to største kunder udenfor Kina.

Kursen på SMIC’s aktie drattede med 14 procent ovenpå nyheden.

Ud over at sende den kinesiske chip-gigant i kulden, er tre øvrige kinesiske virksomheder, herunder olie- og gasproducenten CNOOC, ramt af den nye forbudsrunde. I alt er 35 kinesiske virksomheder ramt af amerikanske restriktioner heriblandt den kinesiske tech-mastodont Huawei.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S