Trump fyrer endnu en bredside af mod Kinas tech-sektor: Nu retter USA skytset mod landets chip-industri

Den førende chip-producent SMIC, er en blandt fire nye kinesiske virksomheder, der bliver sendt ud i kulden af den amerikanske regering.

Artikel top billede

(Foto: Det Hvide Hus/Shealah Craighead)

Den amerikanske præsident Donald Trump får sat endnu et angreb ind mod den kinesiske teknologi-sektor denne uge, med et nyt forbud mod Kinas førende chip-producent, SMIC.

Forbuddet gælder alle amerikanske investeringer i virksomheden og foregår ved præsidentielt dekret, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Bag dekretet er amerikansk mistanke om selskabets forhold til det kinesiske militær.

Det fremgår ikke tydeligt i den amerikanske blacklisting, hvornår forbuddet vil træde i kraft, lyder det.

Ovenpå de amerikanske restriktioner forsikrer SMIC i en udtalelse, at det ”vil fortsætte med at have ’en konstruktiv og åben dialog med den amerikanske regering,” mens det bedyrer, at ”Virksomheden har intet forhold til det kinesiske forsvar og fremstiller intet til militære brugere eller slutbrugere.”

Ifølge en markedsrapport fra analysevirksomheden Trendforce er SMIC Kinas førende chipproducent og på en global femteplads med omkring seks procent af markedsandelen indenfor halvleder-fremstilling. Det er den eneste kinesiske producent med en aktuel køreplan til 14 nanometer procesteknologi.

Selskabet er fortsat afhængig af amerikansk teknologi for alle sine avancerede printprocesser under 90 nanometer, lyder det.

Amerikanske Broadcom og Qualcomm er SMIC’s to største kunder udenfor Kina.

Kursen på SMIC’s aktie drattede med 14 procent ovenpå nyheden.

Ud over at sende den kinesiske chip-gigant i kulden, er tre øvrige kinesiske virksomheder, herunder olie- og gasproducenten CNOOC, ramt af den nye forbudsrunde. I alt er 35 kinesiske virksomheder ramt af amerikanske restriktioner heriblandt den kinesiske tech-mastodont Huawei.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job