Samsung indstillet på at opgive sine high-end smartphones: Vil satse på et andet produkt i stedet

Samsungs genredefinerede Note-serie af smartphones ryger snart på pension, skriver anerkendt medie.

Artikel top billede

Det er nogle ret unikke smartphones, der risikerer at ryge på pension, hvis den sydkoreanske tech-kæmpe Samsung trækker stikket til sine særlige Galaxy Note serie.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters melde kilder tæt på selskabet, at det vil skrinlægge netop Note-serien en gang i 2021.

Holder meldingerne stik, vil det betyde et farvel til en særlig familie af high-end produkter fra selskabet, som i 2012 egenhændigt skabte sin egen ’Phablet’-niche ved at forene en smartphone med kæmpestort display med en dedikeret pen til notestagning.

Note-dyderne vil dog leve videre i en kommende ’Galaxy S21’ topmodel, som vil gemme på en stor skærm samt en indbygget pen.

Ifølge en anden kilde, vil Samsung fokusere sin bestræbelser på sin foldbare enheder, skriver mediet.

Næste generation af Samsungs særlige ’Fold’ sammenklappelige telefoner vil også udkomme i en udgave med indbygget pen.

Samsungs forenkling af sine high-end portefølje kommer i en tid, hvor selskabet forventes at sælge færre toptelefon. Ifølge analytiker Tom Kang fra Counterpoint research vil styksalget af Samsungs Note serie falde med en femtedel i år.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos