Samsung indstillet på at opgive sine high-end smartphones: Vil satse på et andet produkt i stedet

Samsungs genredefinerede Note-serie af smartphones ryger snart på pension, skriver anerkendt medie.

Artikel top billede

Det er nogle ret unikke smartphones, der risikerer at ryge på pension, hvis den sydkoreanske tech-kæmpe Samsung trækker stikket til sine særlige Galaxy Note serie.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters melde kilder tæt på selskabet, at det vil skrinlægge netop Note-serien en gang i 2021.

Holder meldingerne stik, vil det betyde et farvel til en særlig familie af high-end produkter fra selskabet, som i 2012 egenhændigt skabte sin egen ’Phablet’-niche ved at forene en smartphone med kæmpestort display med en dedikeret pen til notestagning.

Note-dyderne vil dog leve videre i en kommende ’Galaxy S21’ topmodel, som vil gemme på en stor skærm samt en indbygget pen.

Ifølge en anden kilde, vil Samsung fokusere sin bestræbelser på sin foldbare enheder, skriver mediet.

Næste generation af Samsungs særlige ’Fold’ sammenklappelige telefoner vil også udkomme i en udgave med indbygget pen.

Samsungs forenkling af sine high-end portefølje kommer i en tid, hvor selskabet forventes at sælge færre toptelefon. Ifølge analytiker Tom Kang fra Counterpoint research vil styksalget af Samsungs Note serie falde med en femtedel i år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job