CIO Morten Gade indfører 100 procent agil organisation i Energinet: "Det er den største it-organisationsændring, som jeg nogensinde har været med til"

Interview: Fra december er Energinet gået 100 procent agilt. Det betyder farvel til en tredjedel af mellemlederne og en helt ny måde at arbejde på. "Vi går fra en traditionel hierarkisk opdeling til det, som man kan kalde en levende organisme," siger CIO Morten Gade Christensen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Morten Gade satser på en 100 procent agil organisation
  • Læs Mortens Gades erfaringer med det agile setup
  • Se hvorfor Morten Gade ikke har undersøgt alle aspekter før han kastede sig ud i det
1.095
5:30 min
Efter at have talt om det i en lang periode tager Morten Gade, CIO i Energinet, nu springet og går over til en 100 procent agil struktur.

"Vi introducerer en helt ny organisation, hvor vi går fra en traditionel hierarkisk opdeling til det, som man kan kalde en levende organisme," forklarer han til Computerwolrd.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura