CIO Morten Gade indfører 100 procent agil organisation i Energinet: "Det er den største it-organisationsændring, som jeg nogensinde har været med til"

Interview: Fra december er Energinet gået 100 procent agilt. Det betyder farvel til en tredjedel af mellemlederne og en helt ny måde at arbejde på. "Vi går fra en traditionel hierarkisk opdeling til det, som man kan kalde en levende organisme," siger CIO Morten Gade Christensen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Morten Gade satser på en 100 procent agil organisation
  • Læs Mortens Gades erfaringer med det agile setup
  • Se hvorfor Morten Gade ikke har undersøgt alle aspekter før han kastede sig ud i det
1.095
5:30 min
Efter at have talt om det i en lang periode tager Morten Gade, CIO i Energinet, nu springet og går over til en 100 procent agil struktur.

"Vi introducerer en helt ny organisation, hvor vi går fra en traditionel hierarkisk opdeling til det, som man kan kalde en levende organisme," forklarer han til Computerwolrd.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S