Danske virksomheder skal logge meget mere: Sådan gør du

Myndigheder og virksomheder har ofte problemer med at afdække årsager, når en sikkerhedshændelse sker. Derfor vil Center for Cybersikkerhed have dig til at logge, logge, logge. Her er vejledningen.

Artikel top billede

(Foto: Kristian Granquist)

Premium Kun for abonnenter
Logning giver mulighed for at se tilbage og finde årsagerne, når en it-sikkerhedshændelse sker.

Derfor er opsamling af logs afgørende for, at en myndighed eller virksomhed kan opdage et cyberangreb hurtigt og efterfølgende afdække konsekvenserne effektivt.

Men de danske virksomheder er ikke gode nok til at registrere deres aktiviteter i de interne it-systemer.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS