Danske virksomheder skal logge meget mere: Sådan gør du

Myndigheder og virksomheder har ofte problemer med at afdække årsager, når en sikkerhedshændelse sker. Derfor vil Center for Cybersikkerhed have dig til at logge, logge, logge. Her er vejledningen.

Artikel top billede

(Foto: Kristian Granquist)

Premium Kun for abonnenter
Logning giver mulighed for at se tilbage og finde årsagerne, når en it-sikkerhedshændelse sker.

Derfor er opsamling af logs afgørende for, at en myndighed eller virksomhed kan opdage et cyberangreb hurtigt og efterfølgende afdække konsekvenserne effektivt.

Men de danske virksomheder er ikke gode nok til at registrere deres aktiviteter i de interne it-systemer.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest