Abonnementsbaseret lønsoftware var pludselig en dårlig ide, da corona ramte

Software på abonnementsvilkår har været den fremherskende tendens i flere år, men når det gælder software til løn, viste det sig, at betaling pr. medarbejder var langt mere attraktivt, da corona ramte og visse brancher fyrede folk i hobetal.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Softwarefirmaet Lessor, der sidder på en væsentlig del af det danske marked for lønsoftware, bruger ikke en abonnementsbaseret model til sin mest udbredte lønsoftware men derimod afregning pr. lønmodtager, som systemet håndterer.

Software på abonnementsvilkår er jo ellers en meget fremherskende tendens, men den anden model viste sig med et slag at være meget mere attraktiv, da corona ramte Danmark og verden, og mange virksomheder var tvunget til at fyre i hobetal. For med den afregningsmetode raslede de ramte virksomheders omkostningerne samtidig ned.

Det kalder Lessors relativt nystartede topchef Henrik Møller over for ITWatch for en “interessant erfaring”

I første omgang betød det selvfølgelig en markant nedgang i indtjeningen for Lessor, men den langsigtede effekt har vist sig at være positiv.

“Siden kan vi se, at nogle er hoppet over til os, fordi de godt kan lide fleksibiliteten og ikke at skulle betale et fast gebyr, om de afregner løn for fem eller for 20 medarbejdere. Det endte med at blive positivt. Vi faldt i to måneder 8 procent, men kom markant tilbage og ligger på en absurd høj vækstrate nu,” siger Henrik Møller til ITWatch.

Ifølge Henrik Møller vokser markedet for lønsoftware med to-tre procent om året, men Lessor oplever nu en vedvarende vækst på 10 procent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job