Abonnementsbaseret lønsoftware var pludselig en dårlig ide, da corona ramte

Software på abonnementsvilkår har været den fremherskende tendens i flere år, men når det gælder software til løn, viste det sig, at betaling pr. medarbejder var langt mere attraktivt, da corona ramte og visse brancher fyrede folk i hobetal.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Softwarefirmaet Lessor, der sidder på en væsentlig del af det danske marked for lønsoftware, bruger ikke en abonnementsbaseret model til sin mest udbredte lønsoftware men derimod afregning pr. lønmodtager, som systemet håndterer.

Software på abonnementsvilkår er jo ellers en meget fremherskende tendens, men den anden model viste sig med et slag at være meget mere attraktiv, da corona ramte Danmark og verden, og mange virksomheder var tvunget til at fyre i hobetal. For med den afregningsmetode raslede de ramte virksomheders omkostningerne samtidig ned.

Det kalder Lessors relativt nystartede topchef Henrik Møller over for ITWatch for en “interessant erfaring”

I første omgang betød det selvfølgelig en markant nedgang i indtjeningen for Lessor, men den langsigtede effekt har vist sig at være positiv.

“Siden kan vi se, at nogle er hoppet over til os, fordi de godt kan lide fleksibiliteten og ikke at skulle betale et fast gebyr, om de afregner løn for fem eller for 20 medarbejdere. Det endte med at blive positivt. Vi faldt i to måneder 8 procent, men kom markant tilbage og ligger på en absurd høj vækstrate nu,” siger Henrik Møller til ITWatch.

Ifølge Henrik Møller vokser markedet for lønsoftware med to-tre procent om året, men Lessor oplever nu en vedvarende vækst på 10 procent.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S