Abonnementsbaseret lønsoftware var pludselig en dårlig ide, da corona ramte

Software på abonnementsvilkår har været den fremherskende tendens i flere år, men når det gælder software til løn, viste det sig, at betaling pr. medarbejder var langt mere attraktivt, da corona ramte og visse brancher fyrede folk i hobetal.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Softwarefirmaet Lessor, der sidder på en væsentlig del af det danske marked for lønsoftware, bruger ikke en abonnementsbaseret model til sin mest udbredte lønsoftware men derimod afregning pr. lønmodtager, som systemet håndterer.

Software på abonnementsvilkår er jo ellers en meget fremherskende tendens, men den anden model viste sig med et slag at være meget mere attraktiv, da corona ramte Danmark og verden, og mange virksomheder var tvunget til at fyre i hobetal. For med den afregningsmetode raslede de ramte virksomheders omkostningerne samtidig ned.

Det kalder Lessors relativt nystartede topchef Henrik Møller over for ITWatch for en “interessant erfaring”

I første omgang betød det selvfølgelig en markant nedgang i indtjeningen for Lessor, men den langsigtede effekt har vist sig at være positiv.

“Siden kan vi se, at nogle er hoppet over til os, fordi de godt kan lide fleksibiliteten og ikke at skulle betale et fast gebyr, om de afregner løn for fem eller for 20 medarbejdere. Det endte med at blive positivt. Vi faldt i to måneder 8 procent, men kom markant tilbage og ligger på en absurd høj vækstrate nu,” siger Henrik Møller til ITWatch.

Ifølge Henrik Møller vokser markedet for lønsoftware med to-tre procent om året, men Lessor oplever nu en vedvarende vækst på 10 procent.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos