Skat søger ny cloud-leverandør til omstridt ejendomsvurderingsssystem: Klar med kæmpe-ordre til 96 millioner kroner

Skatteministeriet er klar til at investere 96 millioner kroner i ny cloud-aftale til udvikling og drift af det store ejendomsvurderings-system, når Amazon Web Service har kontrakt-udløb som Skats cloud-leverandør.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Skats nye cloud-udbud.
541
2:45 min
Skatteministeriet står klar med 96 millioner kroner til ny cloud-kontrakt om udvikling og drift af det store ejendomsudviklingssystem i de kommende fire år.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Københavnsområdet

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job