Københavns Kommune vil købe it-konsulenter for 360 millioner kroner

Med Koncern IT i spidsen går Københavns Kommune nu i markedet med et syvstrenget dynamisk indkøbssystem til indkøb af it-konsulenter. Kommunen har afsat 360 millioner kroner over de næste fire år. "Vores forventning er, at det vil føre til højere kvalitet og gode priser," lyder det fra Koncern IT's kontorchef for udbud og kontraktstyring, Katrine Lammers.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen) (Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Detaljer om de syv dynamiske indkøbssystemer Københavns Kommune har sendt i markedet
  • Derfor har kommunen valgt denne udbudsform
  • Her er de gevinster kommunen forventer at opnå
  • Hvorfor kommunen har valgt at gå uden om SKI
1.022
5:15 min
Med en hel række nye udbud åbner Københavns Kommune med Koncern It i front nu for et enormt indkøb af it-konsulenter over de næste år.

Det sker via et helt nyt dynamisk indkøbssystem, der dækker hele kommunen og dets syv forvaltninger.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,