Kendt dansk it-sikkerhedsekspert: Denne hackergruppe står bag angreb på sikkerheds-kæmpen FireEye

Den danske it-sikkerhedsekspert Peter Kruse er sikker på, at han har fundet bagmændene bag det værktøj, der er blevet anvendt til at hacke sikkerhedskæmpen FireEye. "Ved at følge brødkrummerne har vi set i den kode, der er blevet brugt," siger han.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Peter Kruse mener EvilCorp står bag levering af våbnet til kæmpehacket af FireEye.
517
2:45 min
I et målrettet angreb er en af verdens største it-sikkerhedsvirksomheder FireEye blevet hacket.

Selskabet oplyste tidligere onsdag, at de it-kriminelle har fået et software-værktøj med sig, der bruges til at teste forsvarssystemer hos selskabets kunder.

Nu mener Peter Kruse, der er medstifter og sikkerhedsekspert af den danske sikkerhedsvirksomhed CSIS, at han med en vis sikkerhed kan pege på, hvem der står bag.

Banedanmark

License Manager - Genopslag

Københavnsområdet

NOVAX A/S

Developer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job