Forsvarets Efterretningstjeneste: ”Den verdensorden, som har været gældende i de sidste mange årtier, er under pres”

En ny risikovurdering fra Forsvarets Efterretningstjeneste slår fast, at verdens store kolosser, USA, Kina og Rusland, er ved at skubbe magtforholdet. Se hvad det betyder for Danmarks sikkerhedssituation.

Artikel top billede

”I risikovurderingen for 2019 pegede vi på, at den verdensorden, som har været gældende i de sidste mange årtier, er under pres.”

Sådan lyder det fra fungerende chef for Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) Svend Larsen.

”Denne udvikling er fortsat, og der sker desuden i disse år en forskydning i magtforholdet mellem stormagterne USA, Kina og Rusland, som udfordrer vestlige alliancer og idealer.”

Tendens har været synlig i længere tid, men Corona-pandemien har i høj grad sat hjul under processen. Og den påvirker i særlig grad Danmarks sikkerhedsmæssige situation og interesser, skriver tjenesten i en pressemeddelelse.

Corona udfordrer vores samarbejdsvillighed

Vi var digitale i forvejen, men under pandemien er endnu flere aktiviteter rykket online. Men det er ikke det eneste, som Covid-19 har udfordret os på.

I FE's rapport slås det fast, at Corona har ”forstærket en tendens til, at nationale interesser og interne konflikter vejer tungere end internationale normer og institutioner.”

Vi trækker os altså globalt mere sammen om os selv under krisens rasen. Og det står blandt andet Rusland på spring for at udnytte.

”USA har under Trump-regeringen haft et større fokus på nationale interesser på bekostning af internationalt samarbejde. Det har sat traditionelle alliancer under pres og givet plads til de andre stormagter. Kina indtager en gradvist mere fremtrædende plads i verden, mens Rusland forsøger at udfordre det internationale sammenhold.”

Derfor forventer efterretningstjenesten også, at der i de kommende år vil være et stigende militært aktivitetsniveau i Arktis, hvor både EU og NATO vil have mere indflydelse i området.

Cybertruslen er stadig den mest alvorlige mod Danmark

Staters og kriminelles cyberangreb er fortsat blandt de mest alvorlige trusler mod Danmark, vurderer FE. De danske virksomheder og myndigheder udsættes løbende for cyberangreb – spionage og kriminalitet.

”Derudover vil den fortsatte digitalisering til gavn for det danske samfund potentielt give hackere nye muligheder for at spionere, udøve kriminalitet og i sidste ende udføre destruktive angreb mod Danmark.”

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior Legal Specialist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Head of Development

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS