Forsvarets Efterretningstjeneste: ”Den verdensorden, som har været gældende i de sidste mange årtier, er under pres”

En ny risikovurdering fra Forsvarets Efterretningstjeneste slår fast, at verdens store kolosser, USA, Kina og Rusland, er ved at skubbe magtforholdet. Se hvad det betyder for Danmarks sikkerhedssituation.

Artikel top billede

”I risikovurderingen for 2019 pegede vi på, at den verdensorden, som har været gældende i de sidste mange årtier, er under pres.”

Sådan lyder det fra fungerende chef for Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) Svend Larsen.

”Denne udvikling er fortsat, og der sker desuden i disse år en forskydning i magtforholdet mellem stormagterne USA, Kina og Rusland, som udfordrer vestlige alliancer og idealer.”

Tendens har været synlig i længere tid, men Corona-pandemien har i høj grad sat hjul under processen. Og den påvirker i særlig grad Danmarks sikkerhedsmæssige situation og interesser, skriver tjenesten i en pressemeddelelse.

Corona udfordrer vores samarbejdsvillighed

Vi var digitale i forvejen, men under pandemien er endnu flere aktiviteter rykket online. Men det er ikke det eneste, som Covid-19 har udfordret os på.

I FE's rapport slås det fast, at Corona har ”forstærket en tendens til, at nationale interesser og interne konflikter vejer tungere end internationale normer og institutioner.”

Vi trækker os altså globalt mere sammen om os selv under krisens rasen. Og det står blandt andet Rusland på spring for at udnytte.

”USA har under Trump-regeringen haft et større fokus på nationale interesser på bekostning af internationalt samarbejde. Det har sat traditionelle alliancer under pres og givet plads til de andre stormagter. Kina indtager en gradvist mere fremtrædende plads i verden, mens Rusland forsøger at udfordre det internationale sammenhold.”

Derfor forventer efterretningstjenesten også, at der i de kommende år vil være et stigende militært aktivitetsniveau i Arktis, hvor både EU og NATO vil have mere indflydelse i området.

Cybertruslen er stadig den mest alvorlige mod Danmark

Staters og kriminelles cyberangreb er fortsat blandt de mest alvorlige trusler mod Danmark, vurderer FE. De danske virksomheder og myndigheder udsættes løbende for cyberangreb – spionage og kriminalitet.

”Derudover vil den fortsatte digitalisering til gavn for det danske samfund potentielt give hackere nye muligheder for at spionere, udøve kriminalitet og i sidste ende udføre destruktive angreb mod Danmark.”

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job