Hackere har sat 85.000 stjålne SQL-dataser til salg på dark web

I øjeblikket er der mere end 85.000 stjålne SQL-databaser til salg på en særlig portal på det mørke internet. Hackerne forlanger løsesum - og hvis den ikke betales, videresælges databasen.

Artikel top billede

På nuværende tidspunkt er 85.000 SQL-databaser sat til salg på en særlig portal på the dark web.

Hackerne forlanger en løsesum på circa 500 dollar per database. Hvis ikke summen betales, så videresælges databasen i stedet.

Det skriver ZDNet.

Portalen, der blev opdaget af en it-sikkerhedsforsker, har været i gang siden starten af ​​2020.

Hackerne har brudt ind i tusindvis af SQL-databaser, hvorefter de originale data er kopieret og efterfølgende slettet, fremgår det.

De it-kriminelle har efterladt en note i databaserne, hvor det fremgår, hvordan de kan kontaktes for at købe de stjålne data tilbage.

I takt med at den ulovlige operation voksede sig større, opdaterede hackerne den efterladte note. Nu beder den serverejerne om at gå ind på en dark web-portal, hvor de kan indtaste et unikt password, der blev efterladt i noteform på databasen.

Herefter kan de stjålne data igen erhverves med bitcoin for et beløb, der svarer til omkring 500 dollar.

Hvis serverejerne ikke betaler løsesummen inden for ni dage, sættes databasen til salg på en anden portal, hvor der i øjeblikket er omkring 85.000 SQL-databaser til salg.

Læs også: Ny sofistikeret ransomware lægger systemer ned kloden over

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S