Coops software-selskab lander sin første aftale efter lanceringen: "Hvis vi kan lande en håndfuld kunder som den her om året, så er vi meget tilfredse"

I efteråret sprang Coop ud som software-leverandør med virksomheden Lobyco. Nu har virksomheden solgt sit system til en af Islands største detailvirksomheder. Dermed har Lobyco nu erobret 25 procent af det islandske marked.

Artikel top billede

(Foto: www.henrikfrydkjaer.dk)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om selskabets første store aftale sine virksomheden blev etableret
  • Hvad ambitionen for Coops selvstændige softwareselskab er
  • Hvad kommerciel direktør Anders Mittag ser som fremtiden for selskabet
656
3:30 min
Coop-koncernens software-løsning er tilsyneladende så stor en succes, at selskabet i efteråret annoncerede, at man vil sælge ud af løsningen gennem et selvstændig selskab.

Samtidig blev Lobyco lanceret, der er navnet på virksomheden, der nu skal erobre verden med den danske supermarkedsteknologi.

Nu har virksomheden så landet sin første store aftale med en udenlandsk supermarkedskæde efter lanceringen i september.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg