It-kriminelle har spioneret mod det amerikanske finansministerium: Russisk hackergruppe under mistanke

En hackergrupper, angiveligt med russisk tilknytning, har spioneret mod det amerikanske finans- og handelsministerium ved at infiltrere mailsystemerne. Angrebet kan være led i en større kampagne, der ligeledes angreb sikkerhedsvirksomheden FireEye.

Artikel top billede

Det amerikanske finans- og handelsministerium er blevet hacket.

Hackergruppen, der formodes at være russisk, har infiltreret og overvåget den interne mailsystem.

Det skriver Reuters.

Angrebet er så alvorligt, at det medførte et møde i det nationale sikkerhedsråd lørdag i Det Hvide Hus.

Der er ikke offentliggjort særlig meget omkring hackerangrebet fra regeringens side.

Handelsministeriet har dog bekræftet, at der brud på et af dets agenturer, hvorefter FBI og 'Cybersecurity and Infrastructure Security Agency' er blevet bedt om at undersøge sagen med det samme.

John Ullyout, der er talsmand for det nationale sikkerhedsråd, oplyser at de; "tager alle nødvendige skridt for at identificere og afhjælpe eventuelle problemer i forbindelse med denne situation."

Har tilknytning til angreb på FireEye

Den amerikanske regering har ikke offentligt identificeret, hvem der skulle stå bag hacket.

Men ifølge tre kilder tæt på efterforskningen, som Reuters har talt med, menes Rusland at stå bag angrebet.

To af disse kilder oplyser samtidig, at angrebet har forbindelser til en bred kampagne, der for nyligt involveret hackerangrebet på sikkerhedsvirksomheden FireEye.

Det russiske udenrigsministerium har allerede været ude på Facebook, hvor involvering i angrebet benægtes. Det tilføjes her, at det er endnu et forsøg fra amerikanske medier på at beskylde Rusland for cyberangreb mod offentlige amerikanske instanser.

Læs også: Et af verdens største it-sikkerhedsfirmaer hacket i ekstremt sofistikeret angreb

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job