It-kriminelle har spioneret mod det amerikanske finansministerium: Russisk hackergruppe under mistanke

En hackergrupper, angiveligt med russisk tilknytning, har spioneret mod det amerikanske finans- og handelsministerium ved at infiltrere mailsystemerne. Angrebet kan være led i en større kampagne, der ligeledes angreb sikkerhedsvirksomheden FireEye.

Artikel top billede

Det amerikanske finans- og handelsministerium er blevet hacket.

Hackergruppen, der formodes at være russisk, har infiltreret og overvåget den interne mailsystem.

Det skriver Reuters.

Angrebet er så alvorligt, at det medførte et møde i det nationale sikkerhedsråd lørdag i Det Hvide Hus.

Der er ikke offentliggjort særlig meget omkring hackerangrebet fra regeringens side.

Handelsministeriet har dog bekræftet, at der brud på et af dets agenturer, hvorefter FBI og 'Cybersecurity and Infrastructure Security Agency' er blevet bedt om at undersøge sagen med det samme.

John Ullyout, der er talsmand for det nationale sikkerhedsråd, oplyser at de; "tager alle nødvendige skridt for at identificere og afhjælpe eventuelle problemer i forbindelse med denne situation."

Har tilknytning til angreb på FireEye

Den amerikanske regering har ikke offentligt identificeret, hvem der skulle stå bag hacket.

Men ifølge tre kilder tæt på efterforskningen, som Reuters har talt med, menes Rusland at stå bag angrebet.

To af disse kilder oplyser samtidig, at angrebet har forbindelser til en bred kampagne, der for nyligt involveret hackerangrebet på sikkerhedsvirksomheden FireEye.

Det russiske udenrigsministerium har allerede været ude på Facebook, hvor involvering i angrebet benægtes. Det tilføjes her, at det er endnu et forsøg fra amerikanske medier på at beskylde Rusland for cyberangreb mod offentlige amerikanske instanser.

Læs også: Et af verdens største it-sikkerhedsfirmaer hacket i ekstremt sofistikeret angreb

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks