It-kriminelle har spioneret mod det amerikanske finansministerium: Russisk hackergruppe under mistanke

En hackergrupper, angiveligt med russisk tilknytning, har spioneret mod det amerikanske finans- og handelsministerium ved at infiltrere mailsystemerne. Angrebet kan være led i en større kampagne, der ligeledes angreb sikkerhedsvirksomheden FireEye.

Artikel top billede

Det amerikanske finans- og handelsministerium er blevet hacket.

Hackergruppen, der formodes at være russisk, har infiltreret og overvåget den interne mailsystem.

Det skriver Reuters.

Angrebet er så alvorligt, at det medførte et møde i det nationale sikkerhedsråd lørdag i Det Hvide Hus.

Der er ikke offentliggjort særlig meget omkring hackerangrebet fra regeringens side.

Handelsministeriet har dog bekræftet, at der brud på et af dets agenturer, hvorefter FBI og 'Cybersecurity and Infrastructure Security Agency' er blevet bedt om at undersøge sagen med det samme.

John Ullyout, der er talsmand for det nationale sikkerhedsråd, oplyser at de; "tager alle nødvendige skridt for at identificere og afhjælpe eventuelle problemer i forbindelse med denne situation."

Har tilknytning til angreb på FireEye

Den amerikanske regering har ikke offentligt identificeret, hvem der skulle stå bag hacket.

Men ifølge tre kilder tæt på efterforskningen, som Reuters har talt med, menes Rusland at stå bag angrebet.

To af disse kilder oplyser samtidig, at angrebet har forbindelser til en bred kampagne, der for nyligt involveret hackerangrebet på sikkerhedsvirksomheden FireEye.

Det russiske udenrigsministerium har allerede været ude på Facebook, hvor involvering i angrebet benægtes. Det tilføjes her, at det er endnu et forsøg fra amerikanske medier på at beskylde Rusland for cyberangreb mod offentlige amerikanske instanser.

Læs også: Et af verdens største it-sikkerhedsfirmaer hacket i ekstremt sofistikeret angreb

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect