It-kriminelle har spioneret mod det amerikanske finansministerium: Russisk hackergruppe under mistanke

En hackergrupper, angiveligt med russisk tilknytning, har spioneret mod det amerikanske finans- og handelsministerium ved at infiltrere mailsystemerne. Angrebet kan være led i en større kampagne, der ligeledes angreb sikkerhedsvirksomheden FireEye.

Artikel top billede

Det amerikanske finans- og handelsministerium er blevet hacket.

Hackergruppen, der formodes at være russisk, har infiltreret og overvåget den interne mailsystem.

Det skriver Reuters.

Angrebet er så alvorligt, at det medførte et møde i det nationale sikkerhedsråd lørdag i Det Hvide Hus.

Der er ikke offentliggjort særlig meget omkring hackerangrebet fra regeringens side.

Handelsministeriet har dog bekræftet, at der brud på et af dets agenturer, hvorefter FBI og 'Cybersecurity and Infrastructure Security Agency' er blevet bedt om at undersøge sagen med det samme.

John Ullyout, der er talsmand for det nationale sikkerhedsråd, oplyser at de; "tager alle nødvendige skridt for at identificere og afhjælpe eventuelle problemer i forbindelse med denne situation."

Har tilknytning til angreb på FireEye

Den amerikanske regering har ikke offentligt identificeret, hvem der skulle stå bag hacket.

Men ifølge tre kilder tæt på efterforskningen, som Reuters har talt med, menes Rusland at stå bag angrebet.

To af disse kilder oplyser samtidig, at angrebet har forbindelser til en bred kampagne, der for nyligt involveret hackerangrebet på sikkerhedsvirksomheden FireEye.

Det russiske udenrigsministerium har allerede været ude på Facebook, hvor involvering i angrebet benægtes. Det tilføjes her, at det er endnu et forsøg fra amerikanske medier på at beskylde Rusland for cyberangreb mod offentlige amerikanske instanser.

Læs også: Et af verdens største it-sikkerhedsfirmaer hacket i ekstremt sofistikeret angreb

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S