Kræs til ørerne: Her er de hovedtelefoner som Computerworld ville købe

Udvalget er bredt og varieret, og der er gode og mindre gode handler at gøre sig blandt markedets hovedtelefoner. Find rundt i headset-junglen med Computerworld som vejviser.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Computerworlds guide til årets bedst headset-tilbud
762
4 min
Det er fortsat ikke let at finde rundt i junglen af headsets og hovedtelefoner, som markedet har at byde på.

Mængden af funktioner og features, der efterhånden er spækket ind i enhederne, er enorm, mens de musikalske og lydmæssige dyder bliver større og større.

Vil du undgå besværet med at navigere i junglen, kan du i stedet se på de modeller, som Computerworld-redaktionen selv ville vælge i de forskellige prislag, som markedet spænder over.

Se også: Apples frække prissætning af hundedyre hovedtelefoner får konsekvenser – musikelskerne kommer til at betale

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,