Nu er Microsofts vigtige ARM-opdatering til Windows klar: Kan prøves allerede i dag

Windows 10 styresystemet har længe døjet med at fungere ordentlig på ARM-baserede enheder, men fra denne uge, skulle der ske markante fremskridt.

Artikel top billede

Microsoft har længe døjet med at få det ellers brede bagkatalog af Windows-programmer til at fungere på de særlige ARM-baserede processorer, som regerer i mobile enheder som smartphones og tablets.

Det forhold ændres væsentligt nu, efter at Microsoft forrige uge sendte den første betaversion af Windows 10 styresystemet med understøttelse af 64-bits ’x86’-programmer særligt udviklet til ARM-processorer.

Disse programmer har hidtil været forbeholdt x86-processorer, der langt overvejende fremstilles af Intel og AMD.

Ny Windows kan afprøves nu

Det nye styresystem af Windows-betaversionen kaldet ’Insider Build 21277” og kan tilgås igennem selskabets udvikler-kanal, hvor Microsofts afprøver sin allernyeste Windows-features.

Indtil videre har Microsoft kun udgivet dedikerede drivere til tre ARM-baserede Windows enheder, som Windows 10 softwaren kan forventes at blive afviklet problemfrit på: Microsofts egen Surface Pro X, Samsung Galaxy Book S samt Lenovo Flex 5G.

Installationen kræver blandt andet, at der hentes særligt udviklere grafiske drivere og en særlig ARM64 version af Windows 10.

Disse kan hentes her.

Ud over at kræve særlig software, kræver enhver betaversion af Windows 10, at man er indrullet i Microsofts ’Insider’ beta-program, før den kommende Windows 10 version kan afprøves.

Læs også: En måned med Microsoft Surface Pro X: Vi prøver en gang til

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect