3 tænder for 5G-signalet i København og Roskilde

Teleselskabet 3 er nu klar til at tænde for 5G-signalet. I første omgang blive det kunder fra København og Roskilde, der vil drage fordel af de hurtige forbindelser, mens udrulningen fortsætter i resten af landet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Teleselskabet 3 sætter strøm til 5G-signalet.

I første omgang er det kunder fra København og Roskilde, der vil mærke effekten af netværket først.

Efter dagens tænding af 5G-signalet fortsætter 3 med udrulningen i resten af landet, der forventes at være dækket i sommeren 2022.

Det skriver 3 i en pressmeddelelse.

Mere end 1 million kunder hos 3, 3Business og OiSTER er kan benytte det nye 5G-netværk, mens det bliver bygget, lyder det.

”I dag er en stor dag hos 3, fordi det altid er spændende at lancere ny teknologi. Der kommer dog til at gå noget tid, før 5G gør en mærkbar forskel i alle kundernes hverdag. Dels fordi vi stadig venter på de lynhurtige 5G-frekvenser, og dels fordi udrulningen i netværket tager tid," siger Morten Christiansen, dansk CEO for 3, der fortsætter:

"Men vi synes, at kunderne skal have mulighed for at komme med på rejsen, mens vi bygger rumraketten. Derfor har vi gjort stort set alle abonnementer 5G-klar, så kunderne kan hoppe ombord og prøve det, når 5G kommer til deres lokalområde, hvis de har en 5G-telefon fra 3.”

14 forskellige smartphone-modeller er klar til at hoppe på 3's 5G-net.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland