3 tænder for 5G-signalet i København og Roskilde

Teleselskabet 3 er nu klar til at tænde for 5G-signalet. I første omgang blive det kunder fra København og Roskilde, der vil drage fordel af de hurtige forbindelser, mens udrulningen fortsætter i resten af landet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Teleselskabet 3 sætter strøm til 5G-signalet.

I første omgang er det kunder fra København og Roskilde, der vil mærke effekten af netværket først.

Efter dagens tænding af 5G-signalet fortsætter 3 med udrulningen i resten af landet, der forventes at være dækket i sommeren 2022.

Det skriver 3 i en pressmeddelelse.

Mere end 1 million kunder hos 3, 3Business og OiSTER er kan benytte det nye 5G-netværk, mens det bliver bygget, lyder det.

”I dag er en stor dag hos 3, fordi det altid er spændende at lancere ny teknologi. Der kommer dog til at gå noget tid, før 5G gør en mærkbar forskel i alle kundernes hverdag. Dels fordi vi stadig venter på de lynhurtige 5G-frekvenser, og dels fordi udrulningen i netværket tager tid," siger Morten Christiansen, dansk CEO for 3, der fortsætter:

"Men vi synes, at kunderne skal have mulighed for at komme med på rejsen, mens vi bygger rumraketten. Derfor har vi gjort stort set alle abonnementer 5G-klar, så kunderne kan hoppe ombord og prøve det, når 5G kommer til deres lokalområde, hvis de har en 5G-telefon fra 3.”

14 forskellige smartphone-modeller er klar til at hoppe på 3's 5G-net.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS