Forsinket inddrivelsessystem har nu kradset skattegæld ind for to milliarder kroner - så mangler der kun 128 milliarder

Statens nye og forsinkede inddrivelsessystem, PSRM, der er leveret af Netcompany, har frem til oktober kradset for to milliarder kroner ind af skattegæld på op mod 130 milliarder kroner. Staten forventer, at "de fleste" kreditorer er koblet på det nye system ved udgangen af 2021.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på statens nye inddrivelsessystem, PSRM
  • Find ud af hvor meget gæld systemet foreløbigt har inddrevet
  • Læs hvor mange offentlige kreditorer der er koblet på systemet
  • Se fremtidsplanerne for implementeringen af det Netcompany-udviklede system
780
4 min
Danskernes samlede gæld til det offentlige er siden EFI-skandalen eksploderet til svimlende 130 milliarder kroner bestående af ubetalte bøder, afgifter og anden offentlig gæld.

Men statens nye inddrivelsessystem, Netcompany-udviklede PSRM, snegler sig af sted, og bid for bid bliver gælden mindre.

Men der er stadig lang vej.

Læses lige nu

    Annonce

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe and .NET Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub