Test: Apples mini-iPhone er en triumf for den kompakte smartphone – men den fremmaner også gamle plageånder

Apple iPhone 12 mini til test: Her er det især det ydre der tæller - og det gør en kæmpeforskel, men giver også grund til bekymring

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det lå længe i kortene, at den fikse, men kompetente smartphone langsomt ville uddø, i takt med at selskabets mere fikse formater som iPhone SE og iPhone 8 ræsede mod pensionen.

Ville du have en lille, smartphone, som du nemt kan betjene med en enkel hånd, begyndte udvalget at fordufte – især hvis du er ude efter en velekviperet en af slagsen, med ordentlig kameraer og høj ydeevne.

Jeg endte personligt med at skrive en nekrolog om formatet med tak for mange års tro tjeneste vel at mærke uden at have deformeret mine bukselommer.

Se også: En slags nekrolog: Den fikse, kompakte smartphone er endegyldigt død

Men med indgangen til det nye årti skulle Apple gøre mine strøtanker til skamme. 2020 bød ikke bare på en, men to lynhurtige mini-flagskibe.

Først kom 2. generation af iPhone SE, som godt nok er en hurtig sag, men som samtidig er skrabet på andre fronter. Men så kom selveste iPhone 12 som den første iPhone nogensinde i et ’mini’ format.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)