Test: Apples mini-iPhone er en triumf for den kompakte smartphone – men den fremmaner også gamle plageånder

Apple iPhone 12 mini til test: Her er det især det ydre der tæller - og det gør en kæmpeforskel, men giver også grund til bekymring

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det lå længe i kortene, at den fikse, men kompetente smartphone langsomt ville uddø, i takt med at selskabets mere fikse formater som iPhone SE og iPhone 8 ræsede mod pensionen.

Ville du have en lille, smartphone, som du nemt kan betjene med en enkel hånd, begyndte udvalget at fordufte – især hvis du er ude efter en velekviperet en af slagsen, med ordentlig kameraer og høj ydeevne.

Jeg endte personligt med at skrive en nekrolog om formatet med tak for mange års tro tjeneste vel at mærke uden at have deformeret mine bukselommer.

Se også: En slags nekrolog: Den fikse, kompakte smartphone er endegyldigt død

Men med indgangen til det nye årti skulle Apple gøre mine strøtanker til skamme. 2020 bød ikke bare på en, men to lynhurtige mini-flagskibe.

Først kom 2. generation af iPhone SE, som godt nok er en hurtig sag, men som samtidig er skrabet på andre fronter. Men så kom selveste iPhone 12 som den første iPhone nogensinde i et ’mini’ format.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S