Test: Apples mini-iPhone er en triumf for den kompakte smartphone – men den fremmaner også gamle plageånder

Apple iPhone 12 mini til test: Her er det især det ydre der tæller - og det gør en kæmpeforskel, men giver også grund til bekymring

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det lå længe i kortene, at den fikse, men kompetente smartphone langsomt ville uddø, i takt med at selskabets mere fikse formater som iPhone SE og iPhone 8 ræsede mod pensionen.

Ville du have en lille, smartphone, som du nemt kan betjene med en enkel hånd, begyndte udvalget at fordufte – især hvis du er ude efter en velekviperet en af slagsen, med ordentlig kameraer og høj ydeevne.

Jeg endte personligt med at skrive en nekrolog om formatet med tak for mange års tro tjeneste vel at mærke uden at have deformeret mine bukselommer.

Se også: En slags nekrolog: Den fikse, kompakte smartphone er endegyldigt død

Men med indgangen til det nye årti skulle Apple gøre mine strøtanker til skamme. 2020 bød ikke bare på en, men to lynhurtige mini-flagskibe.

Først kom 2. generation af iPhone SE, som godt nok er en hurtig sag, men som samtidig er skrabet på andre fronter. Men så kom selveste iPhone 12 som den første iPhone nogensinde i et ’mini’ format.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics