Cyberkriminelle kan score formuer med smart metode: Sådan spotter du om du er ramt af BEC (business email compromise)

Har du dobbelttjekket den faktura, du har betalt fra din virksomhed? It-svindlere tjener kassen på faktura-bedrageri. Se her hvordan du spotter en falsk faktura.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rupixen on Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan du spotter en falsk faktura.
473
2:30 min
Du er ved at korrespondere med din forretningsforbindelse. Men pludselig bliver du koblet af din mailkonto.

Du opdager måske ikke noget lige med det første. Men samtalen fortsætter – bare uden dig. En anden har sat sig ved tasterne på dine vegne.

Vedkommende flytter måske ovenikøbet samtalen over på en ny mail, som til forveksling ligner din. Det gør det endnu svære at opspore den cyberkriminelle.

Den it-kriminelle har held til at få din forretningsforbindelse til at betale en faktura, på bekostning af tilliden til din virksomhed.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S