SKI annullerer kæmpe-udbud til 637 millioner kroner - sender erstatningsudbud med nye vilkår i markedet

Efter blot tre uger i markedet annullerer SKI med et pennestrøg kæmpeudbud om levering af tablet-computere for 637 millioner kroner. SKI udsender nu nyt udbud med helt nye vilkår.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se årsagen til at SKI skrotter kæmpeudbud.
  • Se det nye udbud, som nu bliver sendt i markedet.
545
2:45 min
SKI annullerer med omgående virkning sit kæmpe-udbud om levering af tablet-computere for op mod 637 millioner kroner til den offentlige sektor.

Det sker tre uger efter, at udbuddet blev sendt i markedet med ønske om at indgå aftale med et selskab, der kunne håndtere opgaven som eneleverandør.

Siden 2015 har Comm2ig været eneleverandør af tablet-computere til den offentlige sektor via SKI.

[b]Det kan du læse mere om her: SKI søger ny ene-leverandør til kæmpe kontrakt på 637 millioner kroner[/b]

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job