Ib Kunøe underskrev salgskontrakt på 855 millioner kroner af To-Increase i nat: "Vi har nok fået omkring det dobbelte for selskabet i forhold til, hvad folk har spekuleret i"

Der var flere kapitalfonde fra Europa og USA, der var interesserede i Columbus-selskabet To-Increase. Køberen blev hollandske Gilde, der måtte lægge 855 millioner kroner for selskabet, fortæller en tilfreds Ib Kunøe.

Artikel top billede

(Foto: Soren Brissing/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i salget af To-Increase
  • Hvad pengene fra salget skal bruges til
  • Om Ib Kunøe er tilfreds med prisen
  • Hvorfor Columbus var nødsaget til at sælge selskabet
807
4:15 min
Interessen blandt køberne var ikke til at tage fejl af, da Columbus' satte et "til salg"-skilt på To-Increase.

En række kapitalfonde fra Europa og USA var optagede af muligheden for at opsluge det fokuserede Dynamics-selskab med 170 medarbejdere og en omsætning på 150 millioner kroner.

Det fortæller Ib Kunøe, storaktionær og formand i Columbus, der i nat klokken 01.00 sendte en børsmeddelelse afsted med nyheden om frasalget.

"Der var mange interesserede købere. Vi endte med at sælge til Gilde, som vi synes var den bedste. De lå i Holland og kendte selskabet i forvejen."

Den hollandske kapitalfond, Gilde Buy Out Partners, måtte lægge 113 millioner euro på bordet - eller hvad der svarer til 855 millioner kroner.

[b]Læs også: Columbus har fundet en køber: Sælger sit store software-selskab To-Increase for 855 millioner kroner - afhændes inden for en måned[/b]

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S