TDC indkasserer dobbelt-nederlag i stor fiber-konflikt med Slagelse Kommune: Se afgørelsen her

TDC lider nederlag i den fiber-tvist, som selskabet har haft kørende i flere måneder mod Slagelse Kommune. Vejdirektoratet samt Transport- og Boligministeriet har behandlet sagen, der falder ud til kommunens fordel. Se afgørelsen her.

Artikel top billede

(Foto: Finaleyes / Finaleyes Peter Theglev)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i afgørelserne fra Vejdirektoratet og Transport- og Boligministeriet
  • Indsigt i konflikten mellem TDC og Slagelse Kommune
  • Hvorfor
1.002
5:15 min
TDC ender med et nederlag i den fiber-fejde, der er stået på mellem selskabet og Slagelse Kommune i flere måneder.

Efter en række stridigheder mellem parterne, hvor TDC har klaget over kommunens afgørelser i forhold til samgravning af fibernet i kommunen og fordeling af udgifterne, er afgørelsen nu faldet.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

MOLIO Erhvervsdrivende Fond

IT-projektleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S