Europol lukker ned for VPN som har været værktøj for cyberkriminelle i over 10 år

Europol lukker i samarbejde med blandt andet FBI ned for en "skudsikkert" VPN, der i mere end et årti er blevet brugt af de største cyberkriminelle.

Artikel top billede

Europol har sammen med politimyndigheder i Tyskland, Holland, Schweiz, Frankrig og USA lukket ned for VPN-tjenesten Safe Inet. Det sker efter, det er kommet frem, at tjenesten har været brugt af nettets mest rutinerede cyberkriminelle gennem mere end 10 år.

Det skriver Europol i en pressemeddelse.

Tjenesten, der er blevet misbrugt til både ransomware-angreb og andre alvorlige cyberkriminelle aktiviteter, var efter signe et af de bedste værktøjer, der eksisterede til at gå under myndigheders radar.

Safe Inet tilbød op til fem lags anonym VPN-forbindelser, og myndigheder har identificeret cirka 250 virksomheder verden over, der blev udspioneret af it-kriminelle med hjælp fra VPN'en.

Disse virksomheder blev efterfølgende advaret om de planlagt ransomware-angreb, så virksomhederne kunne nå at handle i tide, før et eventelt angreb indtraf.

Internationalt samarbejde afgørende

"Internationalt politisamarbejde var centralt for succesen med denne efterforskning, da den kritiske infrastruktur var spredt over hele verden," skriver Europol.

Undersøgelser er i gang i en række lande for at identificere og slå ned på nogle af Safe-Inets brugere.

Europols europæiske cyberkriminalitetscenter (EC3) støttede undersøgelsen fra starten og samlede alle de involverede lande til at etablere en fælles strategi og organisere den intensive udveksling af information og beviser, der var nødvendige for at forberede den sidste fase af fjernelsen.

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S