Europol lukker ned for VPN som har været værktøj for cyberkriminelle i over 10 år

Europol lukker i samarbejde med blandt andet FBI ned for en "skudsikkert" VPN, der i mere end et årti er blevet brugt af de største cyberkriminelle.

Artikel top billede

Europol har sammen med politimyndigheder i Tyskland, Holland, Schweiz, Frankrig og USA lukket ned for VPN-tjenesten Safe Inet. Det sker efter, det er kommet frem, at tjenesten har været brugt af nettets mest rutinerede cyberkriminelle gennem mere end 10 år.

Det skriver Europol i en pressemeddelse.

Tjenesten, der er blevet misbrugt til både ransomware-angreb og andre alvorlige cyberkriminelle aktiviteter, var efter signe et af de bedste værktøjer, der eksisterede til at gå under myndigheders radar.

Safe Inet tilbød op til fem lags anonym VPN-forbindelser, og myndigheder har identificeret cirka 250 virksomheder verden over, der blev udspioneret af it-kriminelle med hjælp fra VPN'en.

Disse virksomheder blev efterfølgende advaret om de planlagt ransomware-angreb, så virksomhederne kunne nå at handle i tide, før et eventelt angreb indtraf.

Internationalt samarbejde afgørende

"Internationalt politisamarbejde var centralt for succesen med denne efterforskning, da den kritiske infrastruktur var spredt over hele verden," skriver Europol.

Undersøgelser er i gang i en række lande for at identificere og slå ned på nogle af Safe-Inets brugere.

Europols europæiske cyberkriminalitetscenter (EC3) støttede undersøgelsen fra starten og samlede alle de involverede lande til at etablere en fælles strategi og organisere den intensive udveksling af information og beviser, der var nødvendige for at forberede den sidste fase af fjernelsen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Sikkerhedsarkitekt til Statens It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S