Europol lukker ned for VPN som har været værktøj for cyberkriminelle i over 10 år

Europol lukker i samarbejde med blandt andet FBI ned for en "skudsikkert" VPN, der i mere end et årti er blevet brugt af de største cyberkriminelle.

Artikel top billede

Europol har sammen med politimyndigheder i Tyskland, Holland, Schweiz, Frankrig og USA lukket ned for VPN-tjenesten Safe Inet. Det sker efter, det er kommet frem, at tjenesten har været brugt af nettets mest rutinerede cyberkriminelle gennem mere end 10 år.

Det skriver Europol i en pressemeddelse.

Tjenesten, der er blevet misbrugt til både ransomware-angreb og andre alvorlige cyberkriminelle aktiviteter, var efter signe et af de bedste værktøjer, der eksisterede til at gå under myndigheders radar.

Safe Inet tilbød op til fem lags anonym VPN-forbindelser, og myndigheder har identificeret cirka 250 virksomheder verden over, der blev udspioneret af it-kriminelle med hjælp fra VPN'en.

Disse virksomheder blev efterfølgende advaret om de planlagt ransomware-angreb, så virksomhederne kunne nå at handle i tide, før et eventelt angreb indtraf.

Internationalt samarbejde afgørende

"Internationalt politisamarbejde var centralt for succesen med denne efterforskning, da den kritiske infrastruktur var spredt over hele verden," skriver Europol.

Undersøgelser er i gang i en række lande for at identificere og slå ned på nogle af Safe-Inets brugere.

Europols europæiske cyberkriminalitetscenter (EC3) støttede undersøgelsen fra starten og samlede alle de involverede lande til at etablere en fælles strategi og organisere den intensive udveksling af information og beviser, der var nødvendige for at forberede den sidste fase af fjernelsen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura