Kaos inden ny telelov: Forsvarsministeriet kan ikke udlevere en udtømmende liste på lande, som teleindustrien må handle med

Et nyt telelovforslag er sendt i høring. Professor kalder forslaget svært at overholde. Teleindustrien siger, at loven kan "omfatte stort set alle systemer". Computerworld har prøvet at danne et overblik over de informationer telebranchen mangler før ny lov træder i kraft.

Artikel top billede

(Foto: European Union / Zucchi-Enzo)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke oplysninger telebranchen skal bruge før ny telelov træder i kraft.
  • Læs Forsvarsministeriets svar Computerworlds forespørgsel.
  • Se hvor mange dele af teleinustrien, der potentielt kan blive overvåget af Center for Cybersikkerhed.
913
4:45 min
Der findes ingen udtømmende liste over lande, som Danmark har en sikkerhedsaftale med. Det oplyser Forsvarsministeriet til Computerworld efter forespørgsel.

Og netop manglen på en sådan liste kan skabe problemer for de danske teleselskaber efter nytåret.

Computerworld har gennemgået et nyt telelovforslag som regeringen sendte i høring før jul og prøvet at danne et overblik over de informationer, som teleindustrien har brug for, for at lave aftaler, som Center for Cybersikkerhed (CFCS) ikke kan pille ved, med den nye lovgivning.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS