Internationale organisationer langer ud efter nye GDPR-regler: Umuliggør dataoverførsler

Med de nye anbefalinger fra Det Europæiske Databeskyttelsesråd efter Schrems II-afgørelsen bliver brug af cloud en umulig opgave for europæiske virksomheder, lyder det nu fra en række organisationer.

Artikel top billede

(Foto: Olia Nayda)

Det bliver tæt på umuligt for europæiske virksomheder at følge anbefalingerne fra Det Europæiske Databeskyttelsesråd, der er kommet efter Schrems II-afgørelsen.

Sådan lyder det i et fælles høringssvar fra 18 internationale organisationer, skriver it-mediet Version2.

Anbefalingerne skulle ellers sikre, at det fortsat er muligt for virksomheder at overføre data til eksempelvis USA efter, at EU-Domstolen afviste Privacy Shield som overførselsgrundlag.

Men anbefalingerne, der baserer sig på en risikovurdering, er umulige at følge for virksomhederne, lyder det fra organisationerne, der repræsenterer en række europæiske virksomheder.

"[Anbefalingerne] vil ikke kun skade Europas muligheder for at indgå i det internationale marked, men også muligheden for at investere i Europas eget marked og kapaciteten, der skal til, for at kunne tilbyde de tjenester og produkter, som europæerne efterspørger," skriver de 18 organisationer ifølge Version2.

I Computerworld har flere GDPR-eksperter også tidligere påpeget, at det med de nye anbefalinger praktisk talt bliver umuligt at benytte sig af amerikanske cloud-tjenester, hvis man skal overholde loven.

Læs mere her: Forvirring og bekymring over Schrems II-dom breder sig: Næsten alle vil blive ramt - her er overblikket

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job