Internationale organisationer langer ud efter nye GDPR-regler: Umuliggør dataoverførsler

Med de nye anbefalinger fra Det Europæiske Databeskyttelsesråd efter Schrems II-afgørelsen bliver brug af cloud en umulig opgave for europæiske virksomheder, lyder det nu fra en række organisationer.

Artikel top billede

(Foto: Olia Nayda)

Det bliver tæt på umuligt for europæiske virksomheder at følge anbefalingerne fra Det Europæiske Databeskyttelsesråd, der er kommet efter Schrems II-afgørelsen.

Sådan lyder det i et fælles høringssvar fra 18 internationale organisationer, skriver it-mediet Version2.

Anbefalingerne skulle ellers sikre, at det fortsat er muligt for virksomheder at overføre data til eksempelvis USA efter, at EU-Domstolen afviste Privacy Shield som overførselsgrundlag.

Men anbefalingerne, der baserer sig på en risikovurdering, er umulige at følge for virksomhederne, lyder det fra organisationerne, der repræsenterer en række europæiske virksomheder.

"[Anbefalingerne] vil ikke kun skade Europas muligheder for at indgå i det internationale marked, men også muligheden for at investere i Europas eget marked og kapaciteten, der skal til, for at kunne tilbyde de tjenester og produkter, som europæerne efterspørger," skriver de 18 organisationer ifølge Version2.

I Computerworld har flere GDPR-eksperter også tidligere påpeget, at det med de nye anbefalinger praktisk talt bliver umuligt at benytte sig af amerikanske cloud-tjenester, hvis man skal overholde loven.

Læs mere her: Forvirring og bekymring over Schrems II-dom breder sig: Næsten alle vil blive ramt - her er overblikket

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S