Internationale organisationer langer ud efter nye GDPR-regler: Umuliggør dataoverførsler

Med de nye anbefalinger fra Det Europæiske Databeskyttelsesråd efter Schrems II-afgørelsen bliver brug af cloud en umulig opgave for europæiske virksomheder, lyder det nu fra en række organisationer.

Artikel top billede

(Foto: Olia Nayda)

Det bliver tæt på umuligt for europæiske virksomheder at følge anbefalingerne fra Det Europæiske Databeskyttelsesråd, der er kommet efter Schrems II-afgørelsen.

Sådan lyder det i et fælles høringssvar fra 18 internationale organisationer, skriver it-mediet Version2.

Anbefalingerne skulle ellers sikre, at det fortsat er muligt for virksomheder at overføre data til eksempelvis USA efter, at EU-Domstolen afviste Privacy Shield som overførselsgrundlag.

Men anbefalingerne, der baserer sig på en risikovurdering, er umulige at følge for virksomhederne, lyder det fra organisationerne, der repræsenterer en række europæiske virksomheder.

"[Anbefalingerne] vil ikke kun skade Europas muligheder for at indgå i det internationale marked, men også muligheden for at investere i Europas eget marked og kapaciteten, der skal til, for at kunne tilbyde de tjenester og produkter, som europæerne efterspørger," skriver de 18 organisationer ifølge Version2.

I Computerworld har flere GDPR-eksperter også tidligere påpeget, at det med de nye anbefalinger praktisk talt bliver umuligt at benytte sig af amerikanske cloud-tjenester, hvis man skal overholde loven.

Læs mere her: Forvirring og bekymring over Schrems II-dom breder sig: Næsten alle vil blive ramt - her er overblikket

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Elektronik fagteknikker til Udviklingsdivisionen i FMI

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Security Consultant (GRC)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S