Endnu usikkert hvad Brexit vil betyde for dataoverførsel: Her er de to mulige scenarier

Selvom Storbritannien officielt er trådt ud af EU, så ligger det endnu ikke fast, hvad det betyder for overførsel af data. Her er GDPR-ekspert Thomas Munk Rasmussens bud.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvad aftalen mellem EU og Storbritannien får af konsekvenser for dataoverførsler
  • Se de to scenarier som Bech-Bruun vurderer dem
  • Hvorfor der i første omgang ikke sker nogen ændringer
786
4 min
Juleaften, mens de fleste danskere sad sammen med den tætteste familie og var på vej mod julebordet, faldt en brexit-aftale mellem Storbritannien og EU.

Efter mere end fire år lykkedes det langt om længe de to parter at forhandle en aftale på plads om vilkårene efter, Storbritannien har forladt EU ved midnat nytårsaften.

Men aftalen kan også få afgørende betydning for virksomheder, der overfører data til Storbritannien. Men det er endnu ikke sikkert præcis hvilke konsekvenser, det får.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune