Endnu usikkert hvad Brexit vil betyde for dataoverførsel: Her er de to mulige scenarier

Selvom Storbritannien officielt er trådt ud af EU, så ligger det endnu ikke fast, hvad det betyder for overførsel af data. Her er GDPR-ekspert Thomas Munk Rasmussens bud.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvad aftalen mellem EU og Storbritannien får af konsekvenser for dataoverførsler
  • Se de to scenarier som Bech-Bruun vurderer dem
  • Hvorfor der i første omgang ikke sker nogen ændringer
786
4 min
Juleaften, mens de fleste danskere sad sammen med den tætteste familie og var på vej mod julebordet, faldt en brexit-aftale mellem Storbritannien og EU.

Efter mere end fire år lykkedes det langt om længe de to parter at forhandle en aftale på plads om vilkårene efter, Storbritannien har forladt EU ved midnat nytårsaften.

Men aftalen kan også få afgørende betydning for virksomheder, der overfører data til Storbritannien. Men det er endnu ikke sikkert præcis hvilke konsekvenser, det får.

SOS International

Principal Solution Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ambitiøs IT-virksomhed søger en IT-Konsulent til vores SAP-moduler MM – IM/WM.

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Service Delivery Manager (SDM)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job