Store forandringer på vej i outsourcing-markedet i 2021: "Mange vil være nødsaget til at købe udenlandske it-ressourcer"

Danske virksomheder vil i 2021 som følge af en stram økonomisk styring øge deres it-outsourcing. Det vurderer outsourcing-ekspert Jens Brinksten, der her kommer med sine forudsigelser for outsourcing-tendenserne i det kommende år.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek outsourcing-tedenserne i 2021 ifølge outsourcing-ekspert Jens Brinksten
  • Sådan vil det påvirke danske it-medarbejdere
  • Hvilken ny outsourcing-region der vil vinde frem
  • Hvilke forholdsregler CIO'er er nødt til at tage som følge af corona-krisen
1.017
5:15 min
"Mange vil være nødsaget til at købe udenlandske it-ressourcer, hvis de skal levere det kunderne efterspørger i en presset økonomi."

Det er overliggeren for outsourcing-markedet i 2021, vurderer outsourcing-ekspert Jens Brinksten over for Computerworld, der her kommer med sine forudsigelser for 2021.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura