Store forandringer på vej i outsourcing-markedet i 2021: "Mange vil være nødsaget til at købe udenlandske it-ressourcer"

Danske virksomheder vil i 2021 som følge af en stram økonomisk styring øge deres it-outsourcing. Det vurderer outsourcing-ekspert Jens Brinksten, der her kommer med sine forudsigelser for outsourcing-tendenserne i det kommende år.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek outsourcing-tedenserne i 2021 ifølge outsourcing-ekspert Jens Brinksten
  • Sådan vil det påvirke danske it-medarbejdere
  • Hvilken ny outsourcing-region der vil vinde frem
  • Hvilke forholdsregler CIO'er er nødt til at tage som følge af corona-krisen
1.017
5:15 min
"Mange vil være nødsaget til at købe udenlandske it-ressourcer, hvis de skal levere det kunderne efterspørger i en presset økonomi."

Det er overliggeren for outsourcing-markedet i 2021, vurderer outsourcing-ekspert Jens Brinksten over for Computerworld, der her kommer med sine forudsigelser for 2021.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job