Nyt forslag giver politiet adgang til oplysninger uden dommerkendelse

Opdateret 5. januar 13:41 Politiet skal have mulighed for at få adgang til kontoudskrifter fra pengeinstitutter uden en dommerkendelse. Sådan lyder det fra et forslag som Folketinget skal behandle.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Opdateret 13.41 Tidligere fremgik det, at politiet kunne få adgang til teleoplysninger uden dommerkendelse. Det er ikke tilfældet og derfor er artiklen tilrettet.

Politiet skal have nemmere mulighed for at efterforske svindel i e-handelssager og derfor vil Folketinget nu fjerne en del af besværet for politiet.

Fremover skal det nemlig være muligt for politiet at få adgang til oplysninger fra banker uden at have en dommerkendelse.

Det skriver Fyns Amts Avis.

Forslaget er en del af politiforliget som Regeringen blev enige med en lang række af Folketingets partier om inden jul.

Forslaget kommer ifølge avisen fordi antallet af sager om svindel med e-handel er stigende og man derfor vil hjælpe politiet med at gøre arbejdet nemmere.

Forlsaget kommer efter inspiration fra Norge, hvor politiet kan gå uden om domstolene for at få fingrene i den type oplysninger.

Læs mere om politiforliget her: Politiaftale på plads: Regeringen er klar med 'Digital Politipatrulje' og lancerer ny efterforskningsenhed

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S