Nyt forslag giver politiet adgang til oplysninger uden dommerkendelse

Opdateret 5. januar 13:41 Politiet skal have mulighed for at få adgang til kontoudskrifter fra pengeinstitutter uden en dommerkendelse. Sådan lyder det fra et forslag som Folketinget skal behandle.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Opdateret 13.41 Tidligere fremgik det, at politiet kunne få adgang til teleoplysninger uden dommerkendelse. Det er ikke tilfældet og derfor er artiklen tilrettet.

Politiet skal have nemmere mulighed for at efterforske svindel i e-handelssager og derfor vil Folketinget nu fjerne en del af besværet for politiet.

Fremover skal det nemlig være muligt for politiet at få adgang til oplysninger fra banker uden at have en dommerkendelse.

Det skriver Fyns Amts Avis.

Forslaget er en del af politiforliget som Regeringen blev enige med en lang række af Folketingets partier om inden jul.

Forslaget kommer ifølge avisen fordi antallet af sager om svindel med e-handel er stigende og man derfor vil hjælpe politiet med at gøre arbejdet nemmere.

Forlsaget kommer efter inspiration fra Norge, hvor politiet kan gå uden om domstolene for at få fingrene i den type oplysninger.

Læs mere om politiforliget her: Politiaftale på plads: Regeringen er klar med 'Digital Politipatrulje' og lancerer ny efterforskningsenhed

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS