Én ugentlig hjemmearbejdsdag kan give økonomisk gevinst på 14 milliarder kroner

Hvis danske virksomheder indfører blot en dags hjemmearbejde kan det føre til en årlig samfundsøkonomisk gevinst på 14,2 milliarder kroner. Det viser ny analyse fra Dansk Erhverv.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Bench Accounting on Unsplash)

Der er store økonomiske perspektiver i at lade danske medarbejdere arbejde mere hjemmefra, selv efter corona-pademien har sluppet sit tag i samfundet.

For blot en dags ekstra hjemmearbejde om ugen kan føre til årlige samfundsøkonomiske gevinster på om mod 14,2 milliarder kroner.

Det viser en ny analyse fra Dansk Erhverv.

Det er især en veludviklet og digital infrastruktur, der har åbnet op for, at øget hjemmearbejde kan føre til så massive gevinster.

"Coronakrisen er hård, men noget af det vi har lært, er, at vi kan meget mere digitalt, end vi måske troede. Den sætter også en streg under, hvilke muligheder digitaliseringen giver os," lyder analysen fra Poul Noer, chefkonsulent for it- og teleområdet hos Dansk Erhverv, der fortsætter:

"Dermed ikke sagt, at vi skal isolere os derhjemme, men det er positivt, at vi får øjnene endnu mere op for digitale muligheder både offentligt og privat, samt at der trods alt også er betydelige samfundsøkonomiske gevinster."

Læs også: Hjemmekontoret har været it-afdelingernes største udfordring i 2020 - over halvdelen blev taget på sengen af corona

1,4 millioner danskere arbejdede hjemme i foråret

Ifølge Dansk Erhverv har næsten 50 procent af alle beskæftigede i Danmark svarende til 1,4 millioner danskere arbejdet hjemme under nedlukningen i foråret.

I gennemsnit vil man ifølge Dansk Erhvervs undersøgelse kunne spare 174 km i transport og lidt over 3,5 timer i transporttid om måneden med blot en ugentlig hjemmearbejdsdag.

Det bør ifølge Poul Noer få politikerne til at spærre øjnene op for vigtigheden af den danske digitale infrastruktur.

"Vi håber også, at det får politikernes øjne op for betydningen af Danmarks digitale infrastruktur, udbredelse af it-kompetencer og arbejdet med en ny digitaliseringsstrategi," lyder det fra Poul Noer.

På Linkedin henviser Poul Noer ligeledes til telebranchens gevaldige investeringer, som en central forudsætning for øget hjemmearbejde.

Telebranchen har ifølge Poul Noer i de seneste 10 år investeret 70 milliarder kroner i bredbånds- og mobildækning - svarende til næsten to Storebæltsbroer, skriver han.

Læs også: Digitaliseringsstyrelsen advarer mod hjemmearbejde: Hver fjerde bruger sin private computer

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S