Nedtællingen er i gang: Bundkort-producent sætter dato på Intels næste CPU-offensiv

Om nogle måneder slipper Intel sin længe ventet desktop-processorer, den såkaldte ’Rocket Lake’-kollektion, løs.

Artikel top billede

(Foto: Intel Corporation / Tim Herman\Intel Corporation)

Pc-entusiaster har ventet rigtig, rigtig længe på, at Intel skulle være klar med en ny, 10 nanometer-baseret, arkitektur til desktop-maskiner.

Efter flere år på samme teknologiske stadie, 14 nanometer litografi, er Intel omsider klar med en afløser, der vil byde på en mere avanceret fremstillingsproces, der bør give bedre ydelse og lavere strømforbrug.

Det fremgår at en læk fra bundkort-producenten Gigabyte, som indikerer at Intels 11. generations Core processorer kaldet ’Rocket Lake’ vil debutere i marts 2021. Det skriver pc-mediet Toms Hardware.

Skal hamle op med stærke AMD CPU’er

Intels kommende processorkollektion vil skulle dyste med AMD’s stærke Ryzen 5000 serie som blandt andet byder på avanceret printteknologi, op til 16 regnekerner samt PCI-e 4.0 understøttelse.

Her vil 11. generationsprocessorerne levere op til otte regnekerner, en revideret arkitektur, PCI-e 4.0 understøttelse og altså en ny print-teknologi. Dertil kommer den spritnye Xe-grafik, som skulle give et væsentligt løft i spil og andre GPU-accelererede opgaver.

Til de nye processorer følger nye chipsets i 500-serien, men processorerne bør være bagudkompatible med blandt Z490 og H470 baserede bundkort.

Læs også: Nu sætter AMD sig på CPU-tronen: Her er den hidsige Ryzen 5000 processor-familie

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network