Skuffende debut for Apples mini-mobil – Overhales af de dyrere modeller

Apples dyreste iPhones er efterårets helt store sællerter, mens den billige og fikse iPhone 12 mini leverer skuffende salgstal.

Artikel top billede

Da Apple løftede sløret for iPhone 12 mini, pustede selskabet liv i en kategori, som længe havde set dødsdømt ud: De små fikse toptelefoner.

Selvom Apple nu synes at have et marked for sig selv, viser de første salgstal, at interessen efter den fikse iPhone 12 mini er begrænset.

Alt imens at den regulære iPhone 12 og iPhone 12 Pro samt den store iPhone 12 Pro Max mønstrer nogle særdeles stærke salgstal, halter iPhone 12 mini langt efter, viser en ny markedsopgørelse fra det amerikanske analyseinstitut Consumer Intelligence Research Partner (CIRP).

Det skriver netmediet 9to5mac.

For den samlede iPhone 12 kollektion, har salget buldret derudaf, ved at tegne sig for hele 76 procent af Apples styksalg i årets sidste kvartal. Til sammenligning opnåede iPhone 11 kollektion blot 69 procent af det samlede iPhone-salg i samme periode året før.

iPhone 12 mini blev i særdeleshed den mindst populære variant til trods for, at den er den billigste model i hele iPhone 12 familien. Kun seks procent af Apples styksalg bestod af iPhone 12 mini – et tal der blegner i forhold til de 27 procent som den større iPhone 12 mønstrede.

iPhone 12 Pro og den kæmpemæssige iPhone 12 Pro Max fik samlet set tiltrukket 40 procent af det samlede salg, fordelt ligeligt mellem de to modeller.

Medvinden for Apples nye enheder, får virksomheden til at skrue op for produktionen i 2021 efter at efterspørgslen efter særligt iPhone 12 og 12 Pro har vist sig at været uventet stor, lyder det.

Læs også: Apple vil øge iPhone-produktionen med 30 procent i 2021

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

MOLIO Erhvervsdrivende Fond

IT-projektleder

Københavnsområdet

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job