Bestseller-milliardær drejer nøglen om på danske Lix Technologies - lukker og slukker

Studieplatformen Lix Technologies lukker og slukker, efter det er kikset at få tiltrukket nok indhold til platformen, der skulle have været en slags Spotify for studiebøger.

Artikel top billede

Det er slut med den danske studieplatform Lix Technologies, der ellers var udset til at blive en slags Spotify for undervisningsmateriale til studerende, der via et enkelt abonnement skulle kunne tilgå større mængder af materiale.

Sådan lyder det fra Lise Kaae, direktør i Bestseller-koncernen Heartland, som ejer Lix Technologies.

“Selskabet er under afvikling. Som det tidligere er meldt ud, så lykkedes det ikke at få tilstrækkeligt med brugere og indhold fra forlag på platformen, hvorfor det blev besluttet af lukke ned,” skriver hun i en mail til Finans.

Bestseller-milliardær Anders Holch Poulsen overtog i maj i fjor aktiemajoriteten i selskabet, som han i første omgang investerede i i 2017. Han har flere gange siden tilført ny kapital.

Fra maj har han siddet på 81 procent af aktierne i selskabet, der blev stiftet af Camilla Hessellun Lastein.

Pengene er imidlertid fosset ud af selskabet, der ifølge Finans i de seneste seks regnskaber har tabt samlet set 65 millioner kroner. Alene i 2019 tabte selskabet 21,6 millioner kroner.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS