Justitsministeren udskyder ændring af logningsregler endnu en gang: 'Jo mere logning, jo bedre'

Justitsminister Nick Hækkerup (S) er kaldt i samråd for at give en opdatering på, om regeringen som tidligere udmeldt agter at ændre de berygtede logningsregler til februar. De er nu udskudt til efteråret. Her er hans forklaring.

Artikel top billede

Justitsminister Nick Hækkerup (S) th. er kaldt i samråd om de danske logningsregler, der er i strid med EU-retten. (Foto: © Mario Salerno / Mario Salerno)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad der kom ud af samrådet med justitsministeren, der skulle svare på kritiske spørgsmål om logningsreglerne
  • Det spurgte SF's folketingspolitiker ind til
  • Justitsministerens svar på om, ændring af logningsregler er på vej
  • Forstå sagen om de berygtede logningsregler
1.033
5:15 min
Jo mere logning, jo bedre.

Sådan lød det fra justitsminister Nick Hækkerup (S) til et åbent samråd om logningsbekendtgørelsen, hvor han samtidig udskyd det lovforslag, som regeringen havde planlagt at fremsætte til februar.

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job