TDC, Telia, Telenor og 3 fortsætter ulovlig logning: "Teleselskaberne må afklare med sig selv, om de vil foretage en frivillig masselogning eller rette sig efter EU-retten"

Teleselskaberne har nu justitsministerens ord for, at det står dem frit at stoppe den ulovlige masselogning af danske borgere. Men ind til videre fortsætter store teleselskaber med at logge deres kunder og abonnenter, selvom det klart er i strid med EU-retten. "Det kan siges meget klart. EU-retten har forret for national ret og dermed også for den danske ret," siger professor til Computerworld.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan forholder teleselskaberne sig til ulovlige masseindsamling af teleoplysninger fra sine kunder
  • Her er svaret fra Teleindustrien
  • Vurdering af teleselskabernes situation ifølge professor
  • Forstå sagen
1.076
5:30 min
Fra dags dato masseindsamler danske teleselskaber ulovligt af egen fri vilje sine kunders teleoplysninger.

Det er den absurde situation, efter at den danske stat ikke længere pålægger dem en såkaldt generel og udifferentieret logning, som den ellers tidligere har gjort.

Justitsminister Nick Hækkerup (S) slog på et samråd i går, torsdag 14. januar, nemlig fast, at danske teleselskaber ikke er forpligtiget eller vil blive straffet, hvis de stopper masselogningen, som er i strid med EU-retten.

I stedet "håber" justitsministeren nu blot, at teleselskaberne vil fortsætte logningen.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for Elektromagnetisme ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S