TDC, Telia, Telenor og 3 fortsætter ulovlig logning: "Teleselskaberne må afklare med sig selv, om de vil foretage en frivillig masselogning eller rette sig efter EU-retten"

Teleselskaberne har nu justitsministerens ord for, at det står dem frit at stoppe den ulovlige masselogning af danske borgere. Men ind til videre fortsætter store teleselskaber med at logge deres kunder og abonnenter, selvom det klart er i strid med EU-retten. "Det kan siges meget klart. EU-retten har forret for national ret og dermed også for den danske ret," siger professor til Computerworld.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan forholder teleselskaberne sig til ulovlige masseindsamling af teleoplysninger fra sine kunder
  • Her er svaret fra Teleindustrien
  • Vurdering af teleselskabernes situation ifølge professor
  • Forstå sagen
1.076
5:30 min
Fra dags dato masseindsamler danske teleselskaber ulovligt af egen fri vilje sine kunders teleoplysninger.

Det er den absurde situation, efter at den danske stat ikke længere pålægger dem en såkaldt generel og udifferentieret logning, som den ellers tidligere har gjort.

Justitsminister Nick Hækkerup (S) slog på et samråd i går, torsdag 14. januar, nemlig fast, at danske teleselskaber ikke er forpligtiget eller vil blive straffet, hvis de stopper masselogningen, som er i strid med EU-retten.

I stedet "håber" justitsministeren nu blot, at teleselskaberne vil fortsætte logningen.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos