TDC, Telia, Telenor og 3 fortsætter ulovlig logning: "Teleselskaberne må afklare med sig selv, om de vil foretage en frivillig masselogning eller rette sig efter EU-retten"

Teleselskaberne har nu justitsministerens ord for, at det står dem frit at stoppe den ulovlige masselogning af danske borgere. Men ind til videre fortsætter store teleselskaber med at logge deres kunder og abonnenter, selvom det klart er i strid med EU-retten. "Det kan siges meget klart. EU-retten har forret for national ret og dermed også for den danske ret," siger professor til Computerworld.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan forholder teleselskaberne sig til ulovlige masseindsamling af teleoplysninger fra sine kunder
  • Her er svaret fra Teleindustrien
  • Vurdering af teleselskabernes situation ifølge professor
  • Forstå sagen
1.076
5:30 min
Fra dags dato masseindsamler danske teleselskaber ulovligt af egen fri vilje sine kunders teleoplysninger.

Det er den absurde situation, efter at den danske stat ikke længere pålægger dem en såkaldt generel og udifferentieret logning, som den ellers tidligere har gjort.

Justitsminister Nick Hækkerup (S) slog på et samråd i går, torsdag 14. januar, nemlig fast, at danske teleselskaber ikke er forpligtiget eller vil blive straffet, hvis de stopper masselogningen, som er i strid med EU-retten.

I stedet "håber" justitsministeren nu blot, at teleselskaberne vil fortsætte logningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job