Fynsk it-sikkerhedsfirma får trecifret millionindsprøjtning fra amerikansk investor

Den fynske it-sikkerhedsvirksomhed Cybots har fået en million-indsprøjtning af de helt store, der i samme ombæring har tidobblet virksomhedens værdi.

Artikel top billede

Fynske Cybot har fået en trecifret million-indsprøjtning af den amerikanske vækstinvestor FI Partners.

Derved bliver FI Parners den primære ejer af cybersikkerheds-virksomheden.

Det skriver Børsen.

Cybots stifter og administrerende direktør, Daniel Johansen, fortæller til avisen, at han mener, at den store investering er et tegn på, at FI Partners betragter Cybot som en virksomhed med potentiale til at indtage det globale marked.

Virksomheden, der for tre år siden lancerede løsningen Cookiebot, der beskytter personlige data på internettet, fortæller, at omsætningen nærmer sig et trecifret millionbeløb.

Den store investering værdisætter således Cybot over ti gange så meget som den nuværende omsætning.

Ifølge ham er der tale om en faktor ti-investering i forhold til omsætningen. En omsætning, der ifølge virksomheden nærmer sig et trecifret millionbeløb.

“Det siger noget om betydningen af den løsning, som Cybot har skabt på e-privacy området, og er også en klar indikation af det fremtidspotentiale, virksomheden rummer,” siger managing partner Anders W. Eriknauer.

Databeskyttelsesloven trådte i kraft den 25. maj 2018 her hjemme, og siden da har over 18.000 anmeldinger af databrud ramt Datatilsynets skrivebord.

Cybots nye ejere vil sammen med stifteren nå ud til de mere end 500 millioner hjemmesider, der ifølge Daniel Johannsen har brug for databeskyttelsesfunktionen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S