Fynsk it-sikkerhedsfirma får trecifret millionindsprøjtning fra amerikansk investor

Den fynske it-sikkerhedsvirksomhed Cybots har fået en million-indsprøjtning af de helt store, der i samme ombæring har tidobblet virksomhedens værdi.

Artikel top billede

Fynske Cybot har fået en trecifret million-indsprøjtning af den amerikanske vækstinvestor FI Partners.

Derved bliver FI Parners den primære ejer af cybersikkerheds-virksomheden.

Det skriver Børsen.

Cybots stifter og administrerende direktør, Daniel Johansen, fortæller til avisen, at han mener, at den store investering er et tegn på, at FI Partners betragter Cybot som en virksomhed med potentiale til at indtage det globale marked.

Virksomheden, der for tre år siden lancerede løsningen Cookiebot, der beskytter personlige data på internettet, fortæller, at omsætningen nærmer sig et trecifret millionbeløb.

Den store investering værdisætter således Cybot over ti gange så meget som den nuværende omsætning.

Ifølge ham er der tale om en faktor ti-investering i forhold til omsætningen. En omsætning, der ifølge virksomheden nærmer sig et trecifret millionbeløb.

“Det siger noget om betydningen af den løsning, som Cybot har skabt på e-privacy området, og er også en klar indikation af det fremtidspotentiale, virksomheden rummer,” siger managing partner Anders W. Eriknauer.

Databeskyttelsesloven trådte i kraft den 25. maj 2018 her hjemme, og siden da har over 18.000 anmeldinger af databrud ramt Datatilsynets skrivebord.

Cybots nye ejere vil sammen med stifteren nå ud til de mere end 500 millioner hjemmesider, der ifølge Daniel Johannsen har brug for databeskyttelsesfunktionen.

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

KMD A/S

Product Data Insights Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S