10 ting som du måske har overset i Samsungs nye supermobiler

Samsungs nye topmodel udkommer i et væld af størrelser, farver og varianter. Her er noget af det, der let kan blive overset i Samsung nye superstjerner.

Artikel top billede

Samsung Galaxy S21 Ultra minder en del om sin forgænger, men kommer med blandt andet en vis S-pen support.

Premium Kun for abonnenter
Et nyt kuld af supertelefoner fra sydkoreanske Samsung er ude med Galaxy S21-serien.

Her agter Samsung igen at sætte baren i smartphone-verdenen, med nyt design, avancerede skærme, nye kræfter og nogle kameraanordninger uden sidestykke.

Men i virvaret af modeller og variationer indenfor disse, kan det være let at overse vigtige oplysninger. Dem har vi samlet her.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse