Den danske spilsucces IO Interactive vil fordoble medarbejdertallet: ”Jeg forventer, at vi bliver over 400 ansatte over de næste par år”

Et nyt prestigefyldt spil er på vej, og derfor forventer det danske spilstudio IO Interactive at skulle fordoble antallet af medarbejdere.

Artikel top billede

Danske IO Interactive, der står bag spilsuccesen Hitman, har sikret sig rettighederne til et nyt spil om James Bond, og det er en medvirkende årsag til, at selskabet nu skal fordoble antallet af ansatte.

Det fortæller selskabets administrerende direktør Hakan Abrak i et interview med DR.

”I dag er vi 200 ansatte, og jeg forventer, at vi bliver over 400 ansatte over de næste par år. Så der er ingen tvivl om, at Bond-aftalen betyder sindssygt meget for os,” siger han til DR.

Selskabets knap 200 ansatte har i dag til huse i et kontor i det indre København, men Hakan Abrak forventer, at en del af de nye ansatte skal rekrutteres uden for landets grænser. Derfor har selskabet også planer om at åbne endnu et kontor i udlandet, forklarer han til DR.

Udover udviklingen af det nye James Bond-spil har IO Interactive også netop frigivet Hitman 3, der er det seneste – og foreløbigt sidste kapitel i Hitman-serien.

Læs også: Danske IO Interactive i topform - omsætningen buldrer i vejret: "Rent kommercielt har vi haft et rigtig godt år"

Omtumlet periode

IO Interactive har de seneste år levet en omtumlet tilværelse, hvor selskabet igen er kommet på danske hænder efter mere end et årti med udenlandske ejere.

IO Interactive blev stiftet allerede i 1998 af de syv spil-entusiaster David Guldbrandsen, Janos Flösser, Karsten Hvidbjerg, Martin Pollas, Jacob Andersen, Jesper V. Jørgensen og Rasmus Kjær. Allerede i 2000 sendte cirksomheden det første Hitman-spil på gaden.

Efterfølgende blev IO Interactive solgt til spilgiganten Eidos Interactive, som efterfølgende bliver opkøbt af japanske Square Enix.

Lukkede ned for Hitman

I 2017 vælger det japanske firma dog at lukke for Hitman-serien, og medarbejderne i IO Interactive vælger at købe sig fri af det japanske moderselskab og tager rettighederne til Hitman med.

Allerede året efter lancerede IO Interactive Hitman 2 og har fået vristet sig fri af truende økonomiske problemer.

“Siden da er vi gået fra et meget ‘tight’ cash flow til at vi nu klarer os rigtig godt,” sagde Hakan Abrak i 2018 til Computerworld.

Læs også: Den danske spilsucces IO Interactive er tilbage i storform: “Jeg mener – hands down - at vi lige nu laver de bedste spil i IO’s 20-årige historie”

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job