Den danske spilsucces IO Interactive vil fordoble medarbejdertallet: ”Jeg forventer, at vi bliver over 400 ansatte over de næste par år”

Et nyt prestigefyldt spil er på vej, og derfor forventer det danske spilstudio IO Interactive at skulle fordoble antallet af medarbejdere.

Artikel top billede

Danske IO Interactive, der står bag spilsuccesen Hitman, har sikret sig rettighederne til et nyt spil om James Bond, og det er en medvirkende årsag til, at selskabet nu skal fordoble antallet af ansatte.

Det fortæller selskabets administrerende direktør Hakan Abrak i et interview med DR.

”I dag er vi 200 ansatte, og jeg forventer, at vi bliver over 400 ansatte over de næste par år. Så der er ingen tvivl om, at Bond-aftalen betyder sindssygt meget for os,” siger han til DR.

Selskabets knap 200 ansatte har i dag til huse i et kontor i det indre København, men Hakan Abrak forventer, at en del af de nye ansatte skal rekrutteres uden for landets grænser. Derfor har selskabet også planer om at åbne endnu et kontor i udlandet, forklarer han til DR.

Udover udviklingen af det nye James Bond-spil har IO Interactive også netop frigivet Hitman 3, der er det seneste – og foreløbigt sidste kapitel i Hitman-serien.

Læs også: Danske IO Interactive i topform - omsætningen buldrer i vejret: "Rent kommercielt har vi haft et rigtig godt år"

Omtumlet periode

IO Interactive har de seneste år levet en omtumlet tilværelse, hvor selskabet igen er kommet på danske hænder efter mere end et årti med udenlandske ejere.

IO Interactive blev stiftet allerede i 1998 af de syv spil-entusiaster David Guldbrandsen, Janos Flösser, Karsten Hvidbjerg, Martin Pollas, Jacob Andersen, Jesper V. Jørgensen og Rasmus Kjær. Allerede i 2000 sendte cirksomheden det første Hitman-spil på gaden.

Efterfølgende blev IO Interactive solgt til spilgiganten Eidos Interactive, som efterfølgende bliver opkøbt af japanske Square Enix.

Lukkede ned for Hitman

I 2017 vælger det japanske firma dog at lukke for Hitman-serien, og medarbejderne i IO Interactive vælger at købe sig fri af det japanske moderselskab og tager rettighederne til Hitman med.

Allerede året efter lancerede IO Interactive Hitman 2 og har fået vristet sig fri af truende økonomiske problemer.

“Siden da er vi gået fra et meget ‘tight’ cash flow til at vi nu klarer os rigtig godt,” sagde Hakan Abrak i 2018 til Computerworld.

Læs også: Den danske spilsucces IO Interactive er tilbage i storform: “Jeg mener – hands down - at vi lige nu laver de bedste spil i IO’s 20-årige historie”

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job