IBM's omsætning falder - men cloud- og Red Hat-forretningerne går frem

Omsætningen hos IBM falder med seks procent i fjerde kvartal, mens giganten dog kan fremvise solide vækstrater i sin cloud- og Red Hat-forretning.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

IBM's globale omsætning lider i fjerde kvartal et knæk med et fald på seks procent sammenlignet med sidste år.

I IBM' sidste kvaral omsatte selskabet for samlet 20,4 milliarder dollar.

Selskabet, der forventer at vende tilbage til vækst i 2021, kan dog fremvise fremgang i cloud- og Red Hat-forretningen.

Her er salget gået frem med henholdsvis 10 procent og 19 procent.

For året omsætter IBM samlet for 73,6 milliarder dollar svarende til lidt over 450 milliarder kroner mod 77,1 milliarder dollar i 2019, hvilket svarer til et samlet fald på 4,5 procent.

"I 2021 tror vi på fremskridt i vores resultater. Når det er sagt, ved vi, at det ikke nødvendigvis bliver en lige linje. Driftsmiljøet er fortsat vanskeligt på grund af, hvad kunder oplever i øjeblikket. Det kan vi se i det netop afsluttede kvartal," lyder det fra Arvind Krishna, CEO hos IBM, i forbindelse med regnskabet.

"Vores omsætning lå lidt bag det typiske sæsonudsving, men vi sluttede stærkt i fri pengestrøm, hvilket er vigtigt, da det er brændstoffet for investeringer. Vores præstationer afspejler det faktum, at vores kunder fortsætter med at håndtere virkningerne af pandemien og den bredere usikkerhed på makroplan," fortsætter han.

IBM er i færd med en stor opsplitning af selskabet over hele verden, der blev varslet i oktober i fjor.

Computerworld kunne allerede i begyndelsen af december afsløre, at IBM havde valgt Ocean som navn til det nye selskab, som IBM ellers formelt blot har kaldt for NewCo [‘New Company, red]

Det kan du læse mere om her: IBM registrerer nyt navn i det skjulte: Her er det mulige navn på nyt kæmpe-selskab efter kommende opsplitning af IBM

Det er her IBM’s klassiske infrastrukturforretning skal flyttes over.

Tilbage i selve IBM kommer til at være de nye forretningsområder, som IBM har satset stort på i de senere år, nemlig cloud og AI.

Herhjemme er det planen, at IBM vil skille sig af med hver femte medarbejder i den hidtil største fyringsrunde, som selskabet har gennemført herhjemme.

Det kan du læse mere om her: Overblik: Derfor vil IBM Danmark skille sig af med hver femte medarbejder - er led i langsigtet plan

Læs også:
IBM Danmark trækker tilbud om frivillige fratrædelser tilbage for stort antal ansatte: "IBM har taget røven på sine ansatte"

Fremtid efter kæmpe-opsplitning for IBM's 1.700 ansatte i Danmark svæver i det uvisse

IBM og Red Hat står til at blive en kæmpe-udfordrer i cloud-markedet

IBM klar med nyt selskab i Danmark: Vil overflytte stort antal medarbejdere fra infrastruktur-forretningen

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Critical Operations Technicians (ITI) søges til FE’s nye datacentre

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Uspecificeret arbejdssted

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job