Sådan arbejder Helle Thornings højtlønnede Facebook-udvalg, der snart skal tage stilling til sin største sag nogensinde

De vellønnede medlemmer af Facebooks nye Tilsynsråd skal snart tage den største beslutning i rådets levetid. Det sker, når de skal tage stilling til Donald Trumps skæbne på platformen.

Artikel top billede

(Foto: Steen Brogaard / Steen Brogaard)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigts i rådsmedlemmernes løn og arbejdstid
  • Blive klogere på de sager, som de har behandle. Herunder Donald Trumps sag
  • Få indsigt i hvor gode muligheder Donald Trump har for at få medhold i sin klage
975
5 min
Facebook har investeret næsten 800 millioner kroner i et nyt Tilsynsråd, der snart skal afgøre Donald Trumps skæbne på platformen, og i spidsen for udvalget står Danmarks tidligere statsminister Helle Thorning-Schmidt.

For da tusindvis af vrede Donald Trump-tilhængere stormede og hærgede den amerikanske kongres den 6. januar fik Donald Trump lukket sine konti på Facebook, Twitter og en lang række andre sociale medier.

Twitter meddelte at beslutningen om at lukke for præsidentens adgang var endegyldig.

Men hos Facebook skal det særlige Tilsynsråd, som Helle Thorning-Schmidt er medformand for nu tage stilling sagen, der uden sammenligning bliver den største sag for det nye og prestigefyldte råd.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S