Sådan arbejder Helle Thornings højtlønnede Facebook-udvalg, der snart skal tage stilling til sin største sag nogensinde

De vellønnede medlemmer af Facebooks nye Tilsynsråd skal snart tage den største beslutning i rådets levetid. Det sker, når de skal tage stilling til Donald Trumps skæbne på platformen.

Artikel top billede

(Foto: Steen Brogaard / Steen Brogaard)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigts i rådsmedlemmernes løn og arbejdstid
  • Blive klogere på de sager, som de har behandle. Herunder Donald Trumps sag
  • Få indsigt i hvor gode muligheder Donald Trump har for at få medhold i sin klage
975
5 min
Facebook har investeret næsten 800 millioner kroner i et nyt Tilsynsråd, der snart skal afgøre Donald Trumps skæbne på platformen, og i spidsen for udvalget står Danmarks tidligere statsminister Helle Thorning-Schmidt.

For da tusindvis af vrede Donald Trump-tilhængere stormede og hærgede den amerikanske kongres den 6. januar fik Donald Trump lukket sine konti på Facebook, Twitter og en lang række andre sociale medier.

Twitter meddelte at beslutningen om at lukke for præsidentens adgang var endegyldig.

Men hos Facebook skal det særlige Tilsynsråd, som Helle Thorning-Schmidt er medformand for nu tage stilling sagen, der uden sammenligning bliver den største sag for det nye og prestigefyldte råd.

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job