Dokumentar: Hvor fedt er det egentlig at være influencer?

HBO-dokumentaren Fake Famous har premiere 3. februar og stiller spørgsmål ved, hvor attraktivt det i bund og grund er at være kendt på Instagram.

Artikel top billede

”Vil du være berømt?” spørger producenterne en af de unge hovedpersoner i HBO-dokumentaren Fake Famous, og den unge fyr lægger ikke fingrene imellem:

”Altså.. Jeg fortjener det jo ligesom, ikke også?”

For 50 år siden drømte børn om at blive læge, astronaut, forsker eller statsminister som voksne. I dag vil mange meget hellere være influencere.

Masser af flotte fotos, vilde ferier og endnu vildere fester, gratis tøj, kæmpe biler, sponsordollars, bling-bling, en gudesmuk kæreste og tusindvis af menneskers tilbedelse... What not to like?

Men er ferierne nu også så fede endda? Bliver man aldrig træt af konstante fotosessions? Er det hele overhovedet umagen værd?

Endelig er det et åbent spørgsmål, hvor berømt man faktisk er som influencer, selv når der står en halv million følgere på tælleren.

Det er blandt pointerne i den helt nye dokumentar Fake Famous, der har premiere 3. februar.

Her castes tre unge mennesker som influencers, hvorefter producenterne køber dem tusindvis af følgere for at hjælpe det hele lidt på gled.

Så begynder cirkusset for alvor, og de medvirkende opdager hurtigt, at alt ikke nødvendigvis er helt så glamourøst, som man skulle tro.

Dels er det stenhårdt arbejde at være i centrum hele tiden. Dels følger der også ulemper – og forpligtelser – med at være stor på Insta. Hvilket de seneste ugers Dubaidiskussioner herhjemme jo for øvrigt illustrerer helt fint.

Se traileren til Fake Famous her.

Titel: Fake Famous. Kan ses på HBO Nordic fra 3. februar

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S