Dokumentar: Hvor fedt er det egentlig at være influencer?

HBO-dokumentaren Fake Famous har premiere 3. februar og stiller spørgsmål ved, hvor attraktivt det i bund og grund er at være kendt på Instagram.

Artikel top billede

”Vil du være berømt?” spørger producenterne en af de unge hovedpersoner i HBO-dokumentaren Fake Famous, og den unge fyr lægger ikke fingrene imellem:

”Altså.. Jeg fortjener det jo ligesom, ikke også?”

For 50 år siden drømte børn om at blive læge, astronaut, forsker eller statsminister som voksne. I dag vil mange meget hellere være influencere.

Masser af flotte fotos, vilde ferier og endnu vildere fester, gratis tøj, kæmpe biler, sponsordollars, bling-bling, en gudesmuk kæreste og tusindvis af menneskers tilbedelse... What not to like?

Men er ferierne nu også så fede endda? Bliver man aldrig træt af konstante fotosessions? Er det hele overhovedet umagen værd?

Endelig er det et åbent spørgsmål, hvor berømt man faktisk er som influencer, selv når der står en halv million følgere på tælleren.

Det er blandt pointerne i den helt nye dokumentar Fake Famous, der har premiere 3. februar.

Her castes tre unge mennesker som influencers, hvorefter producenterne køber dem tusindvis af følgere for at hjælpe det hele lidt på gled.

Så begynder cirkusset for alvor, og de medvirkende opdager hurtigt, at alt ikke nødvendigvis er helt så glamourøst, som man skulle tro.

Dels er det stenhårdt arbejde at være i centrum hele tiden. Dels følger der også ulemper – og forpligtelser – med at være stor på Insta. Hvilket de seneste ugers Dubaidiskussioner herhjemme jo for øvrigt illustrerer helt fint.

Se traileren til Fake Famous her.

Titel: Fake Famous. Kan ses på HBO Nordic fra 3. februar

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S