Dokumentar: Hvor fedt er det egentlig at være influencer?

HBO-dokumentaren Fake Famous har premiere 3. februar og stiller spørgsmål ved, hvor attraktivt det i bund og grund er at være kendt på Instagram.

Artikel top billede

”Vil du være berømt?” spørger producenterne en af de unge hovedpersoner i HBO-dokumentaren Fake Famous, og den unge fyr lægger ikke fingrene imellem:

”Altså.. Jeg fortjener det jo ligesom, ikke også?”

For 50 år siden drømte børn om at blive læge, astronaut, forsker eller statsminister som voksne. I dag vil mange meget hellere være influencere.

Masser af flotte fotos, vilde ferier og endnu vildere fester, gratis tøj, kæmpe biler, sponsordollars, bling-bling, en gudesmuk kæreste og tusindvis af menneskers tilbedelse... What not to like?

Men er ferierne nu også så fede endda? Bliver man aldrig træt af konstante fotosessions? Er det hele overhovedet umagen værd?

Endelig er det et åbent spørgsmål, hvor berømt man faktisk er som influencer, selv når der står en halv million følgere på tælleren.

Det er blandt pointerne i den helt nye dokumentar Fake Famous, der har premiere 3. februar.

Her castes tre unge mennesker som influencers, hvorefter producenterne køber dem tusindvis af følgere for at hjælpe det hele lidt på gled.

Så begynder cirkusset for alvor, og de medvirkende opdager hurtigt, at alt ikke nødvendigvis er helt så glamourøst, som man skulle tro.

Dels er det stenhårdt arbejde at være i centrum hele tiden. Dels følger der også ulemper – og forpligtelser – med at være stor på Insta. Hvilket de seneste ugers Dubaidiskussioner herhjemme jo for øvrigt illustrerer helt fint.

Se traileren til Fake Famous her.

Titel: Fake Famous. Kan ses på HBO Nordic fra 3. februar

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil